Telefon : 0252 614 11 15
Faks : 0252 614 57 91
E-Posta :
Öneri Şikayet Kutusu
Üye Anket Formu
Fethiye

“Tüccar; milletin emeği ve üretimi kıymetlendirmek için; eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır.

M.K.Atatürk”

 
Babadağ Teleferik Projesi İhale Dosyalarını İndirmek İçin Tıklayınız
 
BİZE DANIŞIN
fto İş Sağlığı ve Güvenliği
soru sorun>>
fto GEKA, Hibe Ve Teşvikler
soru sorun>>
fto Ticaret Sicil İşlemleri
soru sorun>>
fto Sektörel Sorunlar
soru sorun>>
fto Dış Ticaret
soru sorun>>
 
E-Posta Duyuru
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili duyurulardan haberdar olabilmek için E-Posta duyuru listemize katılın.
 
Etkinlik Takvimi
   
Sanal Fuar
 
Sanal Fuara Katılın & Gezin
 
 
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Projeleri
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Hizmetleri
 
 
Web Sayfamızı Beğeniyor Musunuz?
 
 

Başkan

Değerli Üyelerimiz;

31 Mart yerel seçimleri, körfez kirliği, Thomas Cook’un iflası, Barış Pınarı Harekatı, konaklama vergisi ve tanıtım ajansı katkı payı… 2019’a damgasına vuran tüm bu gelişmeler ülkemizi olduğu kadar bölgemizi de yakından etkiledi. Yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen bölgemiz turizm sektörü açısından 2019 yılı başarılı geçti.

“Thomas Cook’un iflası ile ciddi bir sıkıntı yaşandı. Yine yürürlüğe giren konaklama vergisi ve tanıtım ajansı katkı payı sektör aktörlerine yük getiriyor. Ancak ülkemiz ekonomisine önemli döviz girdisi sağlayan turizm sektörünün 2020 yılında da yeni rekorlara imza atacağına inancımız tam. Bölgemizin tanıtımı için dijital dünyadaki tanıtımların yanı sıra uluslararası düzeydeki fuarlara paydaşlarımızla birlikte katılım sağlıyoruz.

Geride bıraktığımız yıl turizmin yanı sıra bölgemizin ihracat potansiyelini değerlendirmek üzere 2 adet dış ticaret projesi hazırladık. Güney Ege Kalkınma Ajansı’ndan (GEKA) hibe almaya hak kazanan projelerimiz kapsamında ihracatçı firmalarımıza yol gösteren eğitimler verdik.

Yine 2019 yılında Oda olarak meslek gruplarımızla gerçekleştirdiğimiz kahvaltı buluşmalar, müşterek toplantılar ile birlik beraberliğimizi perçinledik. Emlak ve oto alım satım sektörlerinde zorunlu hale gelen mesleki yetki belgeleri için sınavlar düzenledik, başarılı olanlara belgelerini verdik. Üyelerimiz için indirim protokoller imzaladık. Bölgemizin gelişmesine, sosyo ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmak hedefine uygun olarak üyelerimize ücretsiz eğitimler düzenledik.

Turizm kadar tarıma da önem veriyoruz. Alabalık, mermer ve domates, tanıtım filmleri için çalışmalara start verdik. Coğrafi işaret çalışmalarında 2019 yılı dönem noktası oldu. Seydiler Kilimi için yaptığımız çalışmada son aşamadayız. Kaya İnciri ve Fethiye tahini ve zeytin konusunda çalışmalarımız sürüyor.

İhracatla, ürettikleri değerlerle, vergi ve sağladıkları istihdam ile Fethiye ve Seydikemer ekonomisine değer katan üyelerimizi Aralık ayında düzenlediğimiz törenle takdim ettik. Bölgemizi yurt içinde ve yurt dışında temsil eden ve gururlandıran tüm üyelerimize Odamız şükranlarımı sunuyorum.

2020 Babadağ Teleferik Projesi’nin yılı olacak  

2020 yılının Odamız, Fethiye ve Babadağ için farklı bir anlamı olacak. Babadağ Teleferik projemizi 2020’de hizmete alacağız.

Babadağ yamaç paraşütünde dünya markası olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Teleferik projemizle birlikte Babadağ rekorlarla gündeme gelecek. 2019 yılının ilk 10 ayında geçen yılın uçuş rekoruna ulaşan Babadağ’dan yılsonu itibarıyla 166 bin 701 kişi yamaç paraşütü ile atlayış yaptı. Teleferik projesiyle birlikte bu rakam çok kısa sürede 1 milyona ulaşacak. Türkiye’de ve dünyada yamaç paraşütü denince ilk akla gelecek yer Babadağ, Fethiye olacak.

Yamaç paraşütünde başlangıç noktasında, Babadağ’da uçuş güvenliğini sağladık şimdi hedefimiz iniş noktası Belcekız Plajı. Bu amaçla Belcekız Plajı’nın işletmesinin Odamıza verilmesi talebimizi geride bıraktığımız yıl her platformda dile getirdik. Bu konudaki ısrarımızı sürdüreceğiz.

Diğer taraftan Odamızın iştiraki Fethiye Güç Birliği’nin, yamaç paraşütü pilotu mesleki yeterlilik belgelendirme kuruluşu olması yönündeki çalışmalarımız hız kazandı.

İş dünyası olarak yeni nesillere aydınlık yarınlar bırakmak hedefiyle Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutlamaya 3 yıl kala bölgemizin ve ülkemiz için çalışıp, üretmeye devam ediyoruz.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak 2020 yılında üyelerimizle birlik ve beraberlik içinde, yerel ve bölgesel ortaklarımızla uyum içinde çalışarak üyelerimize ve bölgemize hizmet etmeye devam edeceğiz. 2020 yılının bölgemize, ülkemize ve tüm dünyaya barış, bolluk, bereket, sağlık ve huzur getirmesini temenni ediyorum. 

Saygılarımla,

OSMAN ÇIRALI

FTSO Yönetim Kurulu Başkanı

 Web Tasarım Birdenbire Tüm hakları Fethiye Ticaret ve Sanayi  Odası'na aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz. ©2007