Telefon : 0252 614 11 15
Faks : 0252 614 57 91
E-Posta :
Öneri Şikayet Kutusu
Üye Anket Formu
Fethiye

“Tüccar; milletin emeği ve üretimi kıymetlendirmek için; eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır.

M.K.Atatürk”

 
Babadağ Teleferik Projesi İhale Dosyalarını İndirmek İçin Tıklayınız
 
 
E-Posta Duyuru
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili duyurulardan haberdar olabilmek için E-Posta duyuru listemize katılın.
 
Etkinlik Takvimi
   
Sanal Fuar
 
Sanal Fuara Katılın & Gezin
 
 
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Projeleri
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Hizmetleri
 
 
Web Sayfamızı Beğeniyor Musunuz?
 
 

Başkan

Değerli Üyelerimiz;

Yoğun ve zorlu olduğu kadar verimli ve kârlı bir turizm sezonunu daha geride bırakmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Doğal güzellikleri, kültürel ve tarihi zenginlikleriyle adeta cennetten bir köşe olan Fethiyemizin tanıtımıyla ilgili yurt içinde ve yurt dışında yapılan çalışmalar amacına ulaştı. Ve özellikle bayram tatili dönemlerinde yüzde 100’e ulaşan doluluk oranları başta turizm sektöründeki üyelerimiz olmak üzere hepimizin yüzünü güldürdü. Geçen yılı biraz buruk kapatan turizmcilerimizin, bu yıl yüzde 40’a varan artışla sezonu memnun kapatması bizler için gurur verici. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak bizler de bu artışın sürdürülebilir olması için gayret gösteriyoruz.

Turizm sektöründe yükselen değer olan Fethiye’nin hem iç pazar hem de dış pazarlarda en iyi şekilde tanıtımı için Odamızın çalışmalarının yanı sıra Sekretaryasını yaptığımız Turizm Konseyi’nde de birlikten kuvvet doğar ilkesiyle yeni projeler hayata geçiriyoruz. Bu kapsamda bir taraftan her platformda yer alarak Fethiyemizin dünya çapında tanınması ve 12 ay turizm için çalışırken diğer tarafta kirlilik, trafik ve taşıma kapasitesi başta olmak üzere bölgenin sorunları için ortak çözüm arayışındayız. Hepimizin kabul ettiği gibi, özellikle bayram tatili gibi yoğun dönemlerde yaşadığımız sorunlarımızın çözümünü Fethiye olarak tek başına sağlamamız mümkün değil. Bu nedenle Turizm Konseyi olarak Muğla Valimiz Sayın Esengül Civelek ile Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün’ü ziyaret ettik ve çözüm için destek istedik.

En büyük amacımız Fethiye’de turizmin 12 aya yayılması. Bu açıdan yüzümüzü güldüren bir diğer gelişme de Fethiyemizin markası Babadağ’da yaşanıyor. Bu yıl 10 aylık dönemde Babadağ’dan yamaç paraşütü ile atlayış sayısı 160 bini geçti. Babadağ marka değerini her geçen gün daha da artıyor; 2015 yılında 121 bin 585, 2016 yılında 95 bin 857, 2017 yılına 117 bin 200 olan atlayış sayısının bu yılsonuna kadar 170 bini bulmasını bekliyoruz. Odamızın yürüttüğü Teleferik Projesi'nin tamamlanmasıyla birlikte atlayış sayısının ilk yıl 300-350 bine çıkarmak. Hedefimiz yılda 1 milyon kişiyi Babadağ'a çıkarmak.Babadağ Ölüdeniz’den sonra, yurt dışı tanıtımlarında Türkiye’nin ikinci tanıtım yüzü olacak.

Babadağ’a özellikle yurtdışından yoğun talep var. Babadağ’da son olarak Hava Oyunları Festivali’nin 19’uncusu düzenlendi ve bölgemize ve Babadağ’a değer katan güzel bir organizasyon gerçekleştirildi. Bu yıl katılan ülke ve sporcu sayısında artış olan bu organizasyona sahip çıkan Fethiye Belediyemize ve Belediye Başkanımız Sayın Behçet Saatcı’ya buradan bir kez daha teşekkür ediyorum.

Fethiyemizin 25 yıllık hayali olan, Odamızın işvereni olduğu ve yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirilen Babadağ Teleferik Projesi şeffaf bir şekilde devam ediyor. Projenin planlandığı gibi 2019 yılı sonuna kadar tamamlanarak hizmete sunulabilmesi için yoğun çaba sarf ediyoruz. Projenin daha rantabıl olması için başta düşünülen teleferik kalkış noktasında değişikliğe gittik. Ovacık mevkiinden Ölüdeniz’e giden yolda seyir tepesi olarak bilinen ve 226 metre yükseklikte yerin kalkış noktası olmasına karar verildi. Bununla ilgili hazırlanan ‘Ön İzin Dosyası’, yeni adıyla Tarım ve Orman Bakanlığı’na sunuldu. İvedilikle onaylanması için gerekli girişimlerimizi yaptık. 

Atlayış sayısının her yıl hızla artması Teleferik projemizin hayata geçmesiyle birlikte gelecekte pistlerin ve Belcekız Plajı’ndaki iniş yerlerinin yetmemesi konusunu gündeme getiriyor. Yatırımcı firma önlem için 1800 ve 1900 pistlerinde yeni pistler açtı. Ancak asıl sorunun inişlerde yaşamasından endişeliyiz. Bu nedenle sorun daha büyümeden çözmek için Belcekız Plajı’nın işletme hakkının Odamızın bağlı ortaklığı Fethiye Güç Birliği’ne verilmesini talep ediyoruz. Belcekız Plajı sadece bir plaj olarak düşünülmemeli, aynı zamanda sportif faaliyetler için de kullanılan bir yer. Bu sebeple Belcekız Plajı işletmesinin bölgeyi bilen, önceliği çevreyi koruyarak, kamu yararı gözeten bir işletme anlayışına ihtiyacı var. Ayrıca plajdan elde edilecek gelirin tamamının, yine bölgenin doğal güzelliğinin korunmasına, altyapısının iyileştirilmesine ayrılması mümkün olacaktır. Dilerim talebimizi ilettiğimiz ilgili makamlar da konuyu bu açıdan değerlendirir ve Belcekız Plajı ve uçuş güvenliği için talebimiz doğrultusunda gerekli kararı alır.

Her zaman söylediğimiz gibi Seydikemer’i Fethiye’den ayrı düşünmüyoruz. Bölgemizin önemli bir eksiği olan İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin Seydikemer’de kurulması bir diğer gündem maddemiz. Bölgemizin diğer turizm bölgelerinden farklı ve üstün bir yanı da tarım ve hayvancılık. Bu potansiyeli en iyi şekilde kullanmak, geliştirmek ve hayvansal üretim konusunda sektörün sağlıklı gelişimi için bölgede İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulması gerekliliği vardır. Başvuru sürecinde Müteşebbis Heyet’te yer alacak kurumların netleştirilmesi ve önerilecek yerle alakalı Tarım ve Orman Bakanlığı ile Muğla Valiliği’nin, Valilik Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’nın, Büyükşehir Belediyesi’nin desteğine ihtiyaç duyulmaktadır. Bölgemize turizmin yanı sıra katma değer sağlayacak bu konuda çözüme yönelik işbirliğinin sağlanması için Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız.

Türkiye ekonomisi zor bir dönemeçten geçiyor. Son dönemde yaşanan sıkıntıları aşmak için ülke genelinde başlatılan ve üst kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin de destek verdiği Enflasyonla Mücadele Programını son derece önemli buluyorum. Türk özel sektörü her zaman olduğu gibi devletimizle birlikte duruş sergileyerek, elini taşın altına koyuyor. Biz de Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak, 81 il ve 160 ilçede Oda ve Borsalarımız ile birlikte tek yürek, tek ses olarak Enflasyonla Mücadele Programını sahiplendik ve firmalarımızın en geniş şekilde katılımı için çalışma başlattık. Fethiye olarak gereken fedakârlığı göstererek, istikrarlı bir ekonomi ve ülkemiz için başlatılan bu mücadele en ön cephede yer alacağımıza inanıyorum. 

Saygılarımla,

OSMAN ÇIRALI

FTSO Yönetim Kurulu Başkanı

 Web Tasarım Birdenbire Tüm hakları Fethiye Ticaret ve Sanayi  Odası'na aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz. ©2007