Telefon : 0252 614 11 15
Faks : 0252 614 57 91
E-Posta :
Öneri Şikayet Kutusu
Üye Anket Formu
Fethiye

“Tüccar; milletin emeği ve üretimi kıymetlendirmek için; eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır.

M.K.Atatürk”

 
Babadağ Teleferik Projesi İhale Dosyalarını İndirmek İçin Tıklayınız
 
BİZE DANIŞIN
fto İş Sağlığı ve Güvenliği
soru sorun>>
fto GEKA, Hibe Ve Teşvikler
soru sorun>>
fto Hukuki Danışmanlık
soru sorun>>
fto Sektörel Sorunlar
soru sorun>>
fto Dış Ticaret
soru sorun>>
 
E-Posta Duyuru
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili duyurulardan haberdar olabilmek için E-Posta duyuru listemize katılın.
 
Etkinlik Takvimi
   
Sanal Fuar
 
Sanal Fuara Katılın & Gezin
 
 
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Projeleri
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Hizmetleri
 
 
Web Sayfamızı Beğeniyor Musunuz?
 
 

Başkan

Değerli Üyelerimiz;

2019 turizm sezonunu, bölgemiz turizminin gelişmesinde önemli rol alan, dünyanın en eski ve büyük turizm acentelerinden biri Thomas Cook’un 23 Eylül 2019 tarihinde yaptığı iflas açıklamasıyla üzgün ve endişeli tamamladık.

Bölge turizmi acısından adeta ‘felaket’ olarak tanımlanan bu iflas bölgemizde olduğu kadar tüm Türkiye turizminde de ciddi belirsizliğe neden oldu. İflas kararının hemen ardından Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un, Thomas Cook aracılığı ile Türkiye’ye gelen İngiliz misafirlerin ödemelerinin 23 Eylül 2019 tarihinden itibaren İngiliz hükümetinin güvencesi altında olduğunu, alacakların sigorta şirketleri tarafından ödeneceği dair açıklaması sektördeki kaosu bir nebze olsun önledi. Ancak bu tarihten önce Thomas Cook’tan alacağı olan Türk şirketlerinin durumu ne yazık ki belirsizliğini koruyor.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak, ilk andan itibaren konunun takipçisi olduk. Firmanın iflas açıklamasının hemen ardından, Sayın Kaymakamımız Muzaffer Şahiner ile bir araya geldik ve gelişmeleri değerlendirdik. İflas açıklamasıyla birlikte zor durumda kalan bölgemizdeki otel ve işletmelerin durumu, 24 Eylül Salı günü, Odamızın ev sahipliğinde yapılan toplantıda her yönüyle ele alındı. Kaymakam Bey’in başkanlığını yaptığı Belediye Başkanımız Sayın Alim Karaca ile turizm sektörü paydaşlarının katılım gösterdiği değerlendirme toplantısında konuyla ilgili kriz masası oluşturulmasına karar verilirken, turizm sektörü paydaşlarına sağduyu çağrısında bulunuldu.

Konuyla ilgili TOBB Başkanımız Sayın M.Rifat Hisarcıklıoğlu öncülüğünde düzenlenen ve Thomas Cook krizinin Türk turizmine etkileri değerlendirildiği istişare toplantısına da  Odamızı ve bölgemizi temsilen katıldık.

Misafirlerimizi çiçeklerle uğurladık

Turizm paydaşları olarak, bölgemizdeki konaklama şirketleri başta olmak üzere Thomas Cook ile iş yapan veya bu firmadan alacağı olan tüm hak sahiplerini, geleceği de düşünerek,  sağduyu ve sükûnet içinde hareket etmeye davet ettik. Bu çağrımız yanıt buldu ve sadece bir talihsiz olay dışında büyük sorun yaşanmadan bu kritik dönemi atlattık.

Bölgemizdeki tüm kesimler, Thomas Cook aracılığıyla gelen ve tatil için ülkemizde bulunan misafirlerimize, Türk misafirperverliğini en iyi şekilde gösterdi. Thomas Cook’a güvenerek ülkemize gelen ve en az söz konusu firmadan alacağı olanlar kadar mağdur olan misafirlerimizi Dalaman’dan çiçeklerle uğurladık.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak, bu süreçte sağduyuyla, bölgemiz için büyük önem taşıyan İngiliz misafirlerimize hassas davranan tüm otel, işletme ve acentelarımıza bir kez de buradan teşekkürlerimi sunuyorum.

Hiç unutulmamalıdır ki turizm sadece dün veya bugünü kapsayan bir sektör değildir. Karşılıklı güven ve saygının esas olduğu bir sektördür. Dolayısıyla gelecek yılları ve turizm sektörümüzün geleceğini, sürdürülebilir olmayı da dikkate alarak, bu hassas dönemi en iyi şekilde yönetmeye çalışıyoruz. Turizm sektörümüzün ve turizme bağlı iş yapan bölgemizdeki diğer işletmelerin de bu süreci en az zararla atlatması için elimizden gelen gayreti gösterdik, göstermeye de devam ediyoruz.  Yaşadığımız bu olay ayrıca bize her sektörde olduğu gibi turizmde de pazar çeşitliliğinin ne kadar önemli olduğunu gösterdi.

Bölge olarak aslında bu açıdan çok şanslıyız çünkü hem turizm çeşitliliği hem de coğrafya olarak büyük bir potansiyele sahibiz. Önümüzdeki dönemde turizmin 12 aya yayılması hedefimiz doğrultusunda, alternatif turizm faaliyetleri açısından da potansiyelimizi çok iyi değerlendirmeliyiz.

Bu noktada en güçlü yanımız yamaç paraşütü. Babadağ Teleferik projemize paralel olarak yamaç paraşütünün bölgemiz için önemli bir turizm kaynağı olması için Oda olarak kalıcı adımlar atıyoruz.

Odamızın sıkı sıkıya takip ettiği çalışmalar sonucu yamaç paraşütü pilotluğu meslek olarak kabul edildi. Bundan sonraki aşamada tandem yamaç paraşütünün işin ehli pilotlar tarafından yapılması için iştirakimiz olan Fethiye Güç Birliği şirketinin belgelendirme merkezi olmasına ilişkin çalışmalarımız devam ediyor. Hedefimiz hava sporlarının daha güvenli hale gelmesini sağlamak.

Babadağ ve Ölüdeniz, dünyada sayılı yamaç paraşütü kalkış noktalarından biri olarak her geçen gün daha da değerleniyor. Babadağ’dan her mevsim uçulabilmesi ve Ölüdeniz’in iklimi, bölgemizi yamaç paraşütü sporu için eşsiz kılıyor.

Ülkemizin tanıtım yüzü olan Ölüdeniz, tatil merkezi olmasının yanı sıra yamaç paraşütü sporu ile farklı bir noktaya taşınıyor. Babadağ Teleferik projemizin tamamlanması da buna ciddi bir katkı sunacak.

Amacımız Babadağ ve Ölüdeniz’i dünyanın 1 numaralı hava sporları merkezi haline getirmek. Böylece bölgemizin ve ülkemizin turizm gelirinin artmasına katkı sağlayacağız.

Saygılarımla,

OSMAN ÇIRALI

FTSO Yönetim Kurulu Başkanı

 Web Tasarım Birdenbire Tüm hakları Fethiye Ticaret ve Sanayi  Odası'na aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz. ©2007