Telefon : 0252 614 11 15
Faks : 0252 614 57 91
E-Posta :
Öneri Şikayet Kutusu
Üye Anket Formu
Fethiye

“Tüccar; milletin emeği ve üretimi kıymetlendirmek için; eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır.

M.K.Atatürk”

 
Babadağ Teleferik Projesi İhale Dosyalarını İndirmek İçin Tıklayınız
 
BİZE DANIŞIN
fto İş Sağlığı ve Güvenliği
soru sorun>>
fto GEKA, Hibe Ve Teşvikler
soru sorun>>
fto Ticaret Sicil İşlemleri
soru sorun>>
fto Sektörel Sorunlar
soru sorun>>
fto Dış Ticaret
soru sorun>>
 
E-Posta Duyuru
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili duyurulardan haberdar olabilmek için E-Posta duyuru listemize katılın.
 
Etkinlik Takvimi
   
Sanal Fuar
 
Sanal Fuara Katılın & Gezin
 
 
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Projeleri
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Hizmetleri
 
 
Web Sayfamızı Beğeniyor Musunuz?
 
 

Başkan

Değerli Üyelerimiz;

Mart ayından itibaren tüm dünya ile birlikte Türkiye’de de etkili olan küresel salgına ilişkin alınan tedbirler ve sokağa çıkma kısıtlamaları nedeniyle 2020 yılı üyelerimiz, tüm sektörlerimiz ve bölge ekonomimiz açısından krizin de ötesinde her anlamda çok zor bir yıl oldu.

Pandemi dolayısıyla yaşanan olumsuz koşullardan bölgemizde en çok etkilenen sektörlerin başında, turizm sektörü ve bağlı sektörler geldi. Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak, bu süreçte 2019 yılında yaşanan “Thomas Cook” krizinin zararını atlatamadan, pandemisi nedeniyle daha da zor duruma düşen turizm sektörümüz ve bölgemizin ticari hayatına yön veren sektörlerimizi yakından takip ettik. Zorlu geçen 2020 yılını geride bırakırken sektörlerin acil çözüm bekleyen sorunlarını ve beklentilerini mercek altına aldık. Birebir görüşmelerle belirlediğimiz sorunları ve çözüm önerilerimizi, üst kuruluşumuz TOBB öncülüğünde düzenlenen webinarlar ile ilgili bakanlara, kamu kurum ve kuruluşlara ilettik. Böylece sektörlere ve bölge ekonomisine nefes aldıracak birçok düzenlemenin çıkarılmasını sağladık. 

Odamızın önem ve öncelik verdiği dijitalleşmenin önemi bu süreçte bir kez daha ortaya çıktı. Üyelerimize daha kaliteli, şeffaf modern ve hızlı hizmet için yenilediğimiz hizmet binamızda, 2020 yılındaki pandeminin neden olduğu tüm olumsuzluklara rağmen hiçbir aksama olmadan güvenli ve sağlıklı hizmet sunduk.

Pandemi sürecine rağmen Ölüdeniz’den sonra Türkiye’nin tanıtım yüzü olan Babadağ’ın gerdanlığı Teleferik Projemizin inşaatı ara vermeden devam etti. Yüklenici firma teleferik inşaatını 2020 yılı sonu itibarıyla tamamladı, bundan sonraki süreçte Odamız, inşaatın projeye uygunluğunu denetleyerek, geçici kabulü ve kesin kabulü yaparak teleferiği hizmet alınmasını sağlayacak. Böylece, hayali gerçek yaparak, 226 rakımlı seyir terasından, 10 kişilik kabinlerle Ölüdeniz, Fethiye, Adalar, havanın açık olduğu zamanlarda Rodos adasını seyrederek Babadağ’a çıkacağız. 

Dünyanın önde gelen hava sporları merkezi arasında yer alan Babadağ, pandemiye rağmen 2020 yılında da yamaç paraşütünün merkezi oldu. Küresel salgın nedeniyle yılın büyük bölümünde uluslararası sınırların kapalı olmasına rağmen, Fethiye’nin "dünyaya açılan penceresi" Babadağ'dan, 2020 yılında Babadağ’dan 63 bin 164 tandem (ikili), 10 bin 749 single (tekli) olmak üzere toplam 73 bin 910 kişi eşsiz Ölüdeniz manzarası eşliğinde yamaç paraşütü yaparak Belcekız Plajı’na indi.  Yamaç paraşütü severleri bölgemizde Babadağ’da ağırlamaktan mutluluk duyduk. Salgına rağmen yamaç paraşütü sporunun 2020 yılında devam etmesinde alınan tedbirler de etkili oldu.  Yapılan tüm uçuşlar pilotlar ve yolcuları koruyacak şekilde önlemlere uygun olarak gerçekleştirildi. Babadağ’a uçuş için çıkanların ateşleri ölçüldü, araç ve ekipmanlar her uçuştan önce dezenfekte edildi, pistlerde sosyal mesafeye uyuldu. Pilotlarımız maskelerini gökyüzünde de takarak misafirlerimizin sağlıklarının korunmasını sağladı.

Küresel salgın nedeniyle uçuş sayılarında geçmiş yıllara düşüş yaşansa da 2021‘de hizmet vermeye başlayacak teleferikle ve salgının sona ermesiyle uçuş sayılarının katlanarak artacağına, turizmin 12 aya yayılması sürecinin de hızlanacağına inanıyorum.

Fethiye Su Altı Tarih Parkı

Diğer taraftan koylarımızda gerçekleştirilmesi planlanan tematik sualtı sergisi niteliğindeki "Fethiye Sualtı Tarih Parkı" projemizle, bölgemizin iklimsel olarak yıl boyu dalış yapılabiliyor olmasının avantajını da öne çıkararak, Fethiye’nin dalış turizminde Türkiye'de ve dünyada bir çekim noktası olması hedefliyoruz. Projemiz doğa dostu yanıyla su altı popülasyonu için uzun dönemli bir fayda sağlayacak.

İptal edilen fuarlara rağmen ulusal ve uluslararası alanda yaptığımız dijital tanıtım çalışmalarıyla bölgemiz artık deniz-kum-güneş eksenine dayalı bir turizm anlayışını aşarak bir üst noktaya çıktı. Bunun sonuçlarını salgının bitmesiyle birlikte daha da net alacağız. Artık bölgemize gelen yerli ve yabancı misafirlerimiz, bölgemize gelmişken Babadağ’dan yamaç paraşütü ile atlayış yapmayacak, yamaç paraşütü yapmak için özel olarak Babadağ’a gelecek. Türkiye’de yamaç paraşütü denince ilk akla gelen Babadağ’ın 2021 yılında da uluslararası markamız olarak ülkemizi başarıyla temsil edeceğine inanıyorum. 

Saygılarımla,

OSMAN ÇIRALI

FTSO Yönetim Kurulu Başkanı

 Web Tasarım Birdenbire Tüm hakları Fethiye Ticaret ve Sanayi  Odası'na aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz. ©2007