Telefon : 0252 614 11 15
Faks : 0252 614 57 91
E-Posta :
Öneri Şikayet Kutusu
Üye Anket Formu
Fethiye

“Tüccar; milletin emeği ve üretimi kıymetlendirmek için; eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır.

M.K.Atatürk”

 
Babadağ Teleferik Projesi İhale Dosyalarını İndirmek İçin Tıklayınız
 
 
E-Posta Duyuru
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili duyurulardan haberdar olabilmek için E-Posta duyuru listemize katılın.
 
Etkinlik Takvimi
   
Sanal Fuar
 
Sanal Fuara Katılın & Gezin
 
 
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Projeleri
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Hizmetleri
 
 
Web Sayfamızı Beğeniyor Musunuz?
 
 
FETHİYE’NİN TURİZM SORUNLARI MASAYA YATIRILDI
419 Kişi tarafından okundu 05/09/2018
 
 
 Açıklama

Sekretaryası Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) tarafından yürütülen Fethiye Turizm Konseyi Eylül ayı olağan toplantısında Ankara’ya gitme kararı aldı. Toplantıda ana gündem maddesi olarak 9 Günlük Kurban Bayramı tatili boyunca yaşanan yoğunluk ve yaşanan sorunlar ele alındı. Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner ve Fethiye Belediyesi Başkanı Behçet Saatcı’nın da katıldığı toplantıda turizm sorunları tüm yönleri ile ele alındı çözüm önerileri değerlendirildi.

Sekretaryası Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülen Fethiye Turizm Konseyi’nin 5 Eylül 2018 Çarşamba günü yapılan Eylül ayı olağan toplantısı özel gündemle geniş katılımlı olarak gerçekleştirildi. Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner ve Fethiye Belediyesi Başkanı Behçet Saatcı’nın da katıldığı toplantıda Başkan Yardımcısı Mete Atay FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı Çalış-Der Başkanı ve FTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mete Ay FTSO Yönetim Kurulu Üyesi Ramazan Dim Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Soydemir İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Yönetim Kurulu Danışmanı Mehmet Eskici Faralya Mahallesi Muhtarı Hasan Karaburun Ölüdeniz Mahallesi Muhtarı Halil Duman Fethiye Otelciler Birliği adına Mustafa Argın Ölüdeniz Turizm Geliştirme Kooperatifi adına Mümtaz Kökten Fethiye Turizm Danışma Bürosu Sorumlusu Güler Uymaz TÜRSAB Batı Akdeniz BYK adına Süleyman Kaya FTSO Genel Sekreter Vekili Ezgi Kullukçu Fethiye Güç Birliği (FGB) Limited Şirketi Müdürü Selamettin Yılmaz YDA Dalaman Havalimanı İş Geliştirme Direktörü A. Orçun Songur SKAL Fethiye Derneği Başkanı Uğur Serindağ Fethiye Tanıtım Vakfı (FETAV) Yönetim Kurulu Üyesi Şemsi Toprak ve Fethiye Orman Sporları Kulübü Derneği Başkanı Sadık Özdemir yer aldı.

Toplantı açılışını yapan Fethiye Belediyesi Başkan Yardımcısı Mete Atay ilk ve ana gündem maddesinin 9 günlük bayram tatilinde yaşanan yoğunluk ve ortaya çıkan sorun ve eksikler olduğunu vurgulayarak “Bayram tatili boyunca Fethiye’de özellikle Ölüdeniz ve Çalış’ta bizi hem sevindiren hem de düşündüren bir yoğunluk yaşandı. Krizi nasıl daha iyi yönetebiliriz bu konuyu bu toplantıda ele alacağız” dedi. Atay daha sonra konuyla ilgili ilk sözü FTSO Başkanı Osman Çıralı’ya verdi.

ÖLÜDENİZ’E ALTERNATİF YOL YAPILMALI

FTSO Başkanı Osman Çıralı konseyde yaptığı konuşmada bayram tatili süresince Ölüdeniz yolunda yaşanan trafik yoğunluğuna dikkat çekerek tatilcilere zulüm haline gelen bu yoğunluğun çözümü için seyir tepesinin ilerisinden Faralya ve Kabak Koyu’na doğru bir alternatif yol yapılmasını önerdi. Bu önerisini daha önce de sosyal medya aracılığıyla gündeme getirdiğini vurgulayan Osman Çıralı özellikle Faralya bölgesindeki otellere gidenlerin bu yolu kullanacağını böylece Ölüdeniz’e inen yoldaki araç yoğunluğunun önemli ölçüde azalacağını ifade etti.

Belediye Başkanı Behçet Saatcı da Osman Çıralı’nın önerdiği Ölüdeniz’e alternatif bir yolun trafik yoğunluğunu azaltacağını bunun için de plan değişikliği yapılması gerektiğini söyledi.

Ölüdeniz Turizm Geliştirme Kooperatifi adına Mümtaz Kökten de Ölüdeniz yolunda bayram tatilinde yaşanan trafik yoğunluğu nedeniyle kalp krizi geçiren otel aşçısına ambulansın ancak 3-4 saat sonra gelebildiğini dolayısıyla kurtarılamayarak vefat ettiğini hatırlattı. Kökten ayrıca Ölüdeniz’de otellerin olduğu bölgede sorumsuzca sağlı sollu araç parkı nedeniyle ciddi sıkıntılar yaşandığını da dile getirirken Ölüdeniz Mahallesi Muhtarı Halil Duman da Ölüdeniz’de yeni park yerleri açılması gerektiğini kaydetti. Kökten Fethiye’de turizmde deniz kirliliği ve özellikle yoğun dönemlerde yaşanan ulaşım sorunlarının çözümü için Ankara’ya ilgili Bakanlıklara gidilerek çalışma yapılmasını önerdi.

ÖLÜDENİZ’E ARAÇ İNMESİN RİNG KONULSUN

Uzun vadeli planlamanın yanı sıra kısa ve orta vadeli planlama yapılması gerekliliğine vurgu yapan Fethiye Güç Birliği (FGB) Limited Şirketi Müdürü Selamettin Yılmaz   “2019 yılındaki bayram tatilleri şimdiden planlanmalı. Gelecek yıl Ramazan Bayramı okulların açık olduğu döneme denk gelecek. Fethiye’nin 60 bin yatak kapasitesi var. Bunun en iyi şekilde değerlendirilmesi gerekir. Bayram tatili gibi dönemlerde Afet Koordinasyon Kurulu gibi acil koordinasyon kurulu kurulmalı. Bu dönemlerde gerekirse sorumlular tatil yapmasın. Yine yoğun dönemlerde Ölüdeniz’e araç inmesine izin verilmeyerek ring konulabilir” şeklinde konuştu. 

Ölüdeniz yolunda yoğunluğun yaşandığı dönemlerde ringlerle trafik sorununun çözülebileceğini belirten İMEAK Deniz Ticaret Odası Fethiye Şubesi Yönetim Kurulu Danışmanı Mehmet Eskici İtalya’nın dünyaca ünlü turizm merkezi Portofino’da bunun bir örneğinin uygulandığını ve Portofino’nun turizm gelirinin Fethiye’nin hatta Muğla’nın 5 katı olduğunu anlattı. Eskici Fethiye sahillerinde son dönemde artan ve deniz kirliliği nedeniyle olduğu iddia edilen deniz bitinin de kontrolsüz sahil kumu getirilmesinden kaynaklandığını ifade etti. Tekne sayısının kontrol altına alınmasının önemine işaret eden Eskici denizlerdeki kirliliğin gezi teknelerinden kaynaklandığı yönündeki iddiaların doğruyu yansıtmadığını savundu.

FETHİYEMİZİ KURTARALIM

Çalış-Der Başkanı ve FTSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mete Ay da konseyde yaptığı konuşmada Ölüdeniz Göcek ve Çalış’ta deniz kirliliğinin hızla arttığına işaret ederek acil önlem alınması gerektiğini kaydetti. Mete Ay “Bugün gelecekti   maalesef geldi. Bizler konsey ve işletmeci olarak 1 turist daha fazla getirmek için neler yapıyoruz. Ama bayramda çok ciddi sorunlar yaşadık. Mut Deresi’nin ıslah çalışması doğru şekilde yapılmamış ayrıca arıtma tesisi de yeterli olmadığı için Çalış’ta ciddi kirlilik yaşıyoruz. Durum çok ciddi. Tahlil sonuçları çok kötü değerler çok yüksek. Denizimizi kaybediyoruz Fetihiye’yi kaybediyoruz. Gerekirse 2 yıl Fethiye’ye turist gelmesin ama evlatlarımıza temiz bir Fethiye bırakalım. Bayram süresince bizlere çok şikayet geldi ama bu şikayetleri iletecek muhatap bulamadık ne yazık ki. Bir an önce Fethiyemizi kurtaralım. Kimin yaptığı önemli değil. Suçlu aramaktan vazgeçelim çözüm üretelim” diye konuştu.

UÇUŞ KONTROL EKİBİ KESİNTİSİZ HİZMET VERECEK

Konsey toplantısında konuşan Kaymakamı Muzaffer Şahiner Fethiye’de turizm sektöründe sorunların çözümü konusunda nerede ne destek gerekirse vermeye hazır olduklarını belirterek bayram tatili gibi yoğun dönemlerde kamu görevlilerinin izinlerinde daha hassas değerlendirileceğini kaydetti. Kaymakam Şahiner ayrıca Babadağ’dan yapılan yamaç paraşütü atlayışlarında uçuş güvenliği için artık uçuş kontrol ekibinin kesintisiz hizmet vereceğini dile getirdi.

SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ ANKARA’DA

Turizm Konseyi toplantısında sorunları ve  çözüm önerilerini dinleyen ve tek tek not alan Belediye Başkanı Behçet Saatcı 9 günlük bayram tatilinde sadece Fethiye’de değil tüm Türkiye genelinde bir yoğunluk olduğunu müthiş bir iç göç yaşandığını ifade etti. Yaşanan sorunların çözümü için önerilerin çok yerinde olduğunu kaydeden Başkan Saatcı şöyle devam etti:

“Doğru denizimiz hepimizin gözü önünde gidiyor. Fethiye’nin belli bir kapasitesi var bunun üzerine çıkıldığında doğal olarak sorunlar yaşanıyor. Ucuz fiyatlarla bölgemizin satılmasına karşıyım. 100 bin turist yerine 50 bin turist gelsin ama gerçek fiyatlarla satalım. Toplantıda da ifade edildiği gibi çadır turizmi her geçen gün artıyor. Bunun için Değirmenbaşı bölgesi kamp alanı yapılması için çok uygun bir yer. Diğer taraftan Arıtma tesisini 2014 yılında bıraktığımızda kapasitesi 125 bin kişilikti. O günden bu yana kapasitesinin arttırılması konusunda ilerleme yok.  Ayrıca ne hikmetse Ankara’dan da Fethiye’ye tek yardım gelmiyor. Başka yerlere verilen yardımların yüzde 1’i bile Fethiye’ye verilmiyor. Bizim amacımız Fethiyemizin sosyal ve ekonomik statüsünü yükseltmek. Bu noktada hep birlikte ilgili Bakanlıklardan randevu alınarak sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi Ankara’ya taşımalıyız” 

Konuşmaların sonunda konseyde Kültür ve Turizm Bakanlığı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı ile görüşülerek sorunların çözüm için destek istenmesi kararlaştırıldı.

FETHİYE MOTOKROS ŞAMPİYONASI’NDA DÜNYAYA TANITILDI

Fethiye Orman Sporları Kulübü Derneği Başkanı Sadık Özdemir de toplantıya katılan Konsey üyelerine 1-2 Eylül 2018 tarihleri arasında Afyonkarahisar’da düzenlenen Dünya Motokros Şampiyonası’nda Fethiye’nin tanıtımıyla ilgili bilgilendirme yaptı. Şampiyonanın Türkiye ayağının popüler spor kanalları vasıtası ile 130 ülkede yayınlandığını ve internet paylaşımları dahil olmak üzere dünya genelinde toplamda 1 milyar 500 milyon izleyiciyle buluştuğunu dolayısıyla yarış parkuru içerisinde kullanılan 4 adet Yeni Trend Fethiye tanıtıcı reklam panosunun hedef kitleye ulaştığını açıkladı.  

 
 
Web Tasarım Birdenbire Tüm hakları Fethiye Ticaret ve Sanayi  Odası'na aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz. ©2007