Telefon : 0252 614 11 15
Faks : 0252 614 57 91
E-Posta :
Öneri Şikayet Kutusu
Üye Anket Formu
Fethiye

“Tüccar; milletin emeği ve üretimi kıymetlendirmek için; eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır.

M.K.Atatürk”

 
Babadağ Teleferik Projesi İhale Dosyalarını İndirmek İçin Tıklayınız
 
 
E-Posta Duyuru
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili duyurulardan haberdar olabilmek için E-Posta duyuru listemize katılın.
 
Etkinlik Takvimi
   
Sanal Fuar
 
Sanal Fuara Katılın & Gezin
 
 
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Projeleri
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Hizmetleri
 
 
Web Sayfamızı Beğeniyor Musunuz?
 
 
2. EL ARAÇ ALIM SATIMI MESLEKİ YETERLİLİK SINAVI 24-25 EYLÜL`DE
1319 Kişi tarafından okundu 06/09/2018
 
 Ek Dosyalar
Seviye 4-Başvuru Formu
Seviye 5-Başvuru Formu
Alim Satim Sorumlusu
Alim Satim Danismani
 
 Açıklama

MOTORLU KARA TAŞITI ALIM SATIM MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARI 24-25 EYLÜL 2018 TARİHLERİNDE YAPILACAK 

24-25 Eylül 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan Motorlu Kara Taşıtı Alım Satım Mesleki Yeterlilik Sınavları için başvurular Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nda başladı.

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal eden firma sahiplerini yakından ilgilendiren Motorlu Kara Taşıtı Alım Satım Mesleki Yeterlilik Sınavları Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin iştiraki olan Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Hizmetleri Anonim Şirketi (MEYBEM A.Ş.) işbirliğiyle gerçekleştirilecek.

13 Şubat 2018 tarih ve 30331 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan ‘İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik’in yürürlüğe girmesi ile söz konusu işte faaliyet gösteren firmalara ‘Yetki Belgesi’ alması zorunluluğu getirildi.

Yönetmelik hükümlerine göre 13 Ağustos 2018 tarihinden önce ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden gerçek veya tüzel kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların faaliyetlerine devam edebilmesi için durumlarını Yönetmelikte öngörülen şartlara uygun hale getirerek 13 Ağustos 2019 tarihine kadar Ticaret İl Müdürlükleri’nden ‘Yetki Belgesi’ alması gerekmektedir.

Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunlu Hale Geldi

‘Yetki Belgesi’ alabilmek için; ikinci el motorlu kara taşıtları ticareti yapan firma yetkililerinin ve satış danışmanlarının mesleğin ehliyeti olarak kabul edilen ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ni almaları şartı getirildi.

Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti alanlarında 2 adet ulusal yeterlilik kabul edilmiştir.

  • Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu (Seviye 5) Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin şubelerde ise şube müdürünün alması gereken Mesleki Yeterlilik belgesi
  • Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı (Seviye 4) İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan işletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin alması gereken Mesleki Yeterlilik belgesidir.

Yazılı ve uygulamalı olmak üzere iki etapta gerçekleştirilecek sınavlara başvuruda nüfus cüzdanı fotokopisi iki adet vesikalık fotoğraf ve ödeme dekontları istenmektedir. Ücretler; Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı (Seviye 4) için 550TL Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu (Seviye 5) için 600TL’dir.

Ödemeler İşbankası Akay Şubesi - IBAN: TR57 0006 4000 0014 2011 1580 36 nolu hesaba yatırılacak olup; ödeme sırasında ad-soyad/ TC kimlik numarası/sınava girilen ulusal yeterlilik bilgisi/ilçe bilgilerinin yazılması önem arz etmektedir.

24-25 Eylül 2018 tarihlerinde yapılacak olan Motorlu Kara Taşıtları Mesleki Yeterlilik Sınav başvuruları 14 Eylül 2018 Cuma mesai bitimine kadar Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’na yapılacak.

Ekler

  1. Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı - Başvuru Formu
  2. Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu - Başvuru Formu
  3. Ulusal Yeterlilik - Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı
  4. Ulusal Yeterlilik - Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu

Bilgi İçin:

Özge ERTÜRK HAKANOĞLU

0 252 614 11 15 - 118

ozge.erturk@fto.org.tr

 
 
Web Tasarım Birdenbire Tüm hakları Fethiye Ticaret ve Sanayi  Odası'na aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz. ©2007