GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU SERA ATIKLARINI GÖRÜŞTÜ
Telefon : 0252 614 11 15
Faks : 0252 614 57 91
E-Posta :
Öneri Şikayet Kutusu
Üye Anket Formu
Fethiye

“Tüccar; milletin emeği ve üretimi kıymetlendirmek için; eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır.

M.K.Atatürk”

 
Babadağ Teleferik Projesi İhale Dosyalarını İndirmek İçin Tıklayınız
 
 
E-Posta Duyuru
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili duyurulardan haberdar olabilmek için E-Posta duyuru listemize katılın.
 
Etkinlik Takvimi
   
Sanal Fuar
 
Sanal Fuara Katılın & Gezin
 
 
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Projeleri
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Hizmetleri
 
 
Web Sayfamızı Beğeniyor Musunuz?
 
 
GÜÇ BİRLİĞİ PLATFORMU SERA ATIKLARINI GÖRÜŞTÜ
231 Kişi tarafından okundu 30/05/2019
 
 
 Açıklama

Ev sahipliğini ve sekretaryasını Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın üstlendiği, Fethiye-Seydikemer Meslek Kuruluşları Güç Birliği Platformu, 30 Mayıs Perşembe günü FTSO Meğri Salonu’nda toplandı.

Toplantıya, dönem başkanı Fethiye Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Seydikemer Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkanı Muhsin Gümüş, Şehir Plancıları Odası Fethiye Şubesi Temsilcisi Birol Keski, Makine Mühendisleri Odası Fethiye Şubesi’nden Ahmet Kasap, Fethiye Baro Temsilcisi Fatih Taşer, Mimarlar Odası Fethiye Temsilciliğinden Gökhan Güngör,  Elektrik Mühendisleri Odası Fethiye Şubesi’nden Sermet Ünel ve Fethiye Ziraat Odası Temsilcisi Gökçen Güven katıldı.  

Toplantıda ilk gündem maddesi olarak sera atıklarının toplanıp değerlendirilebileceği, geri dönüşümünün sağlanabileceği bir tesis kurulması hususu ile ikinci gündem maddesi olarak Fethiye'de kurulmak üzere soğuk hava ve paketleme tesisi planlanması konuları görüşüldü.

Sera Atıklarının Çevreye Verdiği Zararlar Ele Alındı

Toplantının ilk gündem maddesi sera atıklarından çevreye zarar vermeden kurtulabilmek adına, atıkların tek merkezde depolanmasını sağlayacak bir tesis kurulumu ile ilgiliydi. Tarımsal atığın kirlilik adına çok büyük bir problem olduğu, insan sağlığına olumsuz etkileri ve geri dönüşümü sağlama koşulları değerlendirildi. Atıkların geri dönüşümünün sağlanabileceği, atıklardan elde edilen biopazdan elektrik ve yan ürün olarak biyokömür, kompost gübre ve sıvı gübre elde edilebileceği büyük çaplı seraların yoğunlukta olduğu bölgelere bir tesisin kurulması gerektiğinden bahsedildi. Geri dönüşüm üzerine Muğla Üniversitesi’nin çalışmaları olduğu, Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Daire Başkanlığı’nın da gündeminde bu konunun olduğu kaydedildi, bir sonraki toplantıda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde konuyla ilgili çalışan akademik birimlerin ve Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Daire Başkanı’nın ve Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Kontrol Daire Başkanı’nın davet edilmesi kararı alındı.

Soğuk Hava ve Paketleme Tesisi Planlanıyor

Ziraat Odası Başkanı Kenan Karayiğit, Ortaca’da bulunan soğuk hava deposu ve paketleme tesisinin işlevselliğini referans göstererek, Fethiye’de de kurulacak benzer bir tesisin faydalı ve gerekli olacağına dikkat çekti ve Platform üyeleri soğuk hava ve paketleme tesisinin bölgeye sağlayacağı katma değer üzerinde istişarelerde bulundular

 

 
 
Web Tasarım Birdenbire Tüm hakları Fethiye Ticaret ve Sanayi  Odası'na aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz. ©2007