FTSO’NUN 2. EL MOTORLU ARAÇ ALIM SATIM SINAVLARI DEVAM EDİYOR
Telefon : 0252 614 11 15
Faks : 0252 614 57 91
E-Posta :
Öneri Şikayet Kutusu
Üye Anket Formu
Fethiye

“Tüccar; milletin emeği ve üretimi kıymetlendirmek için; eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır.

M.K.Atatürk”

 
Babadağ Teleferik Projesi İhale Dosyalarını İndirmek İçin Tıklayınız
 
BİZE DANIŞIN
fto İş Sağılığı ve Güvenliği
soru sorun>>
fto GEKA, Hibe Ve Teşvikler
soru sorun>>
fto Hukuki Danışmanlık
soru sorun>>
fto Sektörel Sorunlar
soru sorun>>
fto Dış Ticaret
soru sorun>>
 
E-Posta Duyuru
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili duyurulardan haberdar olabilmek için E-Posta duyuru listemize katılın.
 
Etkinlik Takvimi
   
Sanal Fuar
 
Sanal Fuara Katılın & Gezin
 
 
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Projeleri
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Hizmetleri
 
 
Web Sayfamızı Beğeniyor Musunuz?
 
 
FTSO’NUN 2. EL MOTORLU ARAÇ ALIM SATIM SINAVLARI DEVAM EDİYOR
236 Kişi tarafından okundu 25/07/2019
 
 
 Açıklama

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın TOBB MEYBEM tarafından düzenlediği, motorlu kara taşıtı alım satım mesleki yeterlilik sınavları devam ediyor. Fethiye’de 2. el araç alım satım ticareti ile uğraşan 36 kişinin mesleklerinde ehil olduklarını belgelemek üzere katıldıkları sınavların beşincisi 17-18-19-20 Temmuz 2019 tarihlerinde yapıldı.

Yoğun başvurunun olduğu mesleki yeterlilik sınavları için şu ana kadar 206 kişi başvurdu. Süreci tamamlanan 4 sınav sonunda 135 kişi mesleki yeterlilik belgesi almaya hak kazanırken, 5’inci sınava 36 kişi katıldı.

13 Şubat 2018 tarih ve 30331 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan ‘İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik’in yürürlüğe girmesi ile ikinci el motorlu araç alım satım faaliyeti gösteren firmalara ‘Yetki Belgesi’; yetkili ve çalışanlara ise ‘Mesleki Yeterlilik Belgesi’ alma zorunluluğu getirildi. İkinci el araç alım-satım işi yapan firma yetkililerinin veya çalışanlarının yasal yükümlülüklerini yerine getirmelerini sağlamak için Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Motorlu Taşıt Alım Satım Mesleki Yeterlilik sınavı düzenlendi. FTSO ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği iştiraki TOBB MEYBEM A.Ş. işbirliğinde yapılan sınava 2.el araç alım-satımı faaliyet gösteren 36 kişi katıldı.

Sınav, teorik ve uygulamalı olmak üzere iki aşamalı olarak yapıldı. Sınavın teorik yani yazılı kısmı FTSO Hizmet Binası Likya Salonunda gerçekleştirildi. Uygulamalı aşama ise Dalaman Acarlar Otomotiv ile Renar Otomotiv’in ev sahipliğinde yapıldı.

Yetki Belgesi Zorunlu

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti, Yetki Belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkârlar tarafından yapılacak. Yetki Belgesi başvurusu, yetki belgesi verilmesinde aranan şartların taşındığını gösteren belgeler ile birlikte ‘Ticaret İl Müdürlüğü’ne İETTS (İkinci El Motorlu Kara Taşıtları Ticareti Bilgi Sistemi) üzerinden online olarak yapılacak.

İkinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti faaliyeti ile iştigal eden işletmelerin,  durumlarını yönetmelikteki şartlara uygun hale getirerek 13 Ağustos 2019 tarihine kadar Yetki Belgesi alması gerekiyor.

 

 
 
Web Tasarım Birdenbire Tüm hakları Fethiye Ticaret ve Sanayi  Odası'na aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz. ©2007