KAYA İNCİRİ DE COĞRAFİ İŞARET İLE MARKALAŞACAK
Telefon : 0252 614 11 15
Faks : 0252 614 57 91
E-Posta :
Öneri Şikayet Kutusu
Üye Anket Formu
Fethiye

“Tüccar; milletin emeği ve üretimi kıymetlendirmek için; eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır.

M.K.Atatürk”

 
Babadağ Teleferik Projesi İhale Dosyalarını İndirmek İçin Tıklayınız
 
BİZE DANIŞIN
fto İş Sağlığı ve Güvenliği
soru sorun>>
fto GEKA, Hibe Ve Teşvikler
soru sorun>>
fto Ticaret Sicil İşlemleri
soru sorun>>
fto Sektörel Sorunlar
soru sorun>>
fto Dış Ticaret
soru sorun>>
 
E-Posta Duyuru
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili duyurulardan haberdar olabilmek için E-Posta duyuru listemize katılın.
 
Etkinlik Takvimi
   
Sanal Fuar
 
Sanal Fuara Katılın & Gezin
 
 
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Projeleri
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Hizmetleri
 
 
Web Sayfamızı Beğeniyor Musunuz?
 
 
KAYA İNCİRİ DE COĞRAFİ İŞARET İLE MARKALAŞACAK
298 Kişi tarafından okundu 26/08/2019
 
 
 Açıklama

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası bölgenin önemli tarımsal değerlerinden olan ‘Kaya İnciri’nin Coğrafi İşaret tescili için çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Çalışmalar kapsamında 21 Ağustos 2019 tarihinde Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Şen Kaya Köy’de teknik incelemelerde bulundu. Prof. Dr. Fatih Şen ‘Kaya İnciri’nin çok özel bir ürün olduğunu, yurtdışından bu tip siyah incire olan talebin daha yüksek olduğunu belirtti.

İnceleme gezisine ayrıca Fethiye Ziraat Odası’nda görevli Ziraat Mühendisi Gökçen Sertkaya Güven ile Destek Patent Yönetim Kurulu Üyesi Süleyman Zemin katılırken, Kaya Köy Mahallesi Muhtarı Mehmet Ekiz ile Karakeçiler Mahallesi Muhtarı Ahmet Aybek ‘Kaya İnciri’nin özellikleri ve durumu hakkında bilgi verdi.

Kaya Köy’de yapılan inceleme gezisinde ‘Kaya İnciri’ üreticileri ile görüşülerek ürünün üretim yöntemleri hakkında bilgi edinildi. İncir bahçelerinden yaş, buruk ve kuru olmak üzere incir örnekleri alındı; ayrıca toprak analizi için de numuneler temin edildi. Alınan örnekler ile ürünün analizlerinin ardından teknik rapor hazırlanacak ‘Kaya İnciri’nin ayırt edici özellikleri bilimsel olarak ortaya koyacak.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı ‘Kaya İnciri’ coğrafi işaret çalışmaları ile ilgili şunları söyledi:

"Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası olarak yöreye özgü ürünlerin markalaşarak ön plana çıkartılmasını oldukça önemsiyoruz. Bu kapsamda Seydiler Kilimi ve Fethiye Tahinin’nin yanı sıra Kaya Köy’ün ünlü ‘Kaya İnciri’nin coğrafi işaret tescili için çalışmalarımız devam ediyor. tarihsel geçmişi de olan bu ürünü tescillenmesini sağlayacağız. Ürünün bilimsel çalışmalarının raporlanmasının ardından Türk Patent ve Marka Kurumu’na başvurumuzu ileteceğiz. Yöreye özgü tarımsal ürünlerimizi ön plana çıkarmak, gastronomi turizmini geliştirmek, markalaşma sonucu ürünlerin değerini artırarak bölgesel kalkınmayı artırmayı hedefliyoruz. Yine ürünlerin coğrafi işaret alması ürün kalite standartlarının korunmasını ve karakteristik özelliklerini kaybetmemesini sağlıyor. Aynı zamanda ürün yöre halkı tarafından sahiplenilerek üretimin arttırılmasını ve teşvik edilmesini sağlıyor."

 
 
Web Tasarım Birdenbire Tüm hakları Fethiye Ticaret ve Sanayi  Odası'na aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz. ©2007