MOTORLU KARA TAŞITI ALIM SATIM MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARI 14-15 EKİM 2019 TARİHLERİNDE YAPILACAK
Telefon : 0252 614 11 15
Faks : 0252 614 57 91
E-Posta :
Öneri Şikayet Kutusu
Üye Anket Formu
Fethiye

“Tüccar; milletin emeği ve üretimi kıymetlendirmek için; eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır.

M.K.Atatürk”

 
Babadağ Teleferik Projesi İhale Dosyalarını İndirmek İçin Tıklayınız
 
 
E-Posta Duyuru
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili duyurulardan haberdar olabilmek için E-Posta duyuru listemize katılın.
 
Etkinlik Takvimi
   
Sanal Fuar
 
Sanal Fuara Katılın & Gezin
 
 
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Projeleri
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Hizmetleri
 
 
Web Sayfamızı Beğeniyor Musunuz?
 
 
MOTORLU KARA TAŞITI ALIM SATIM MESLEKİ YETERLİLİK SINAVLARI 14-15 EKİM 2019 TARİHLERİNDE YAPILACAK
371 Kişi tarafından okundu 14/10/2019
 
 Ek Dosyalar
Seviye 4 - Başvuru Formu
Seviye 5 - Başvuru Formu
 
 Açıklama

Fethiye Ticaret Odası’nın düzenlediği ve altıncısı gerçekleştirilecek Motorlu Kara Taşıtı Alım Satım Mesleki Yeterlilik sınavlarının tarihi belli oldu. İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti ile iştigal eden firma yetkilileri ile çalışanlarını yakından ilgilendiren sınavlar 14-15 Ekim 2019 tarihlerinde yapılacak. Sınav başvuruları 8 Ekim 2019 Salı günü mesai bitimine kadar FTSO’ya yapılabilecek.

13 Şubat 2018 tarih ve 30331 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan ‘İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelik’  ile ikinci oto alım satımı yapan gerçek veya tüzel tacirlerle esnaf ve sanatkârların faaliyetlerine devam edebilmeleri için 31 Aralık 2019 tarihine kadar Ticaret İl Müdürlükleri’nden ‘Yetki Belgesi’ alması zorunlu hale getirildi.

İŞLETMEYE YETKİ BELGESİ VERİLEBİLMESİ İÇİN ARANAN ŞARTLAR

 1. Esnaf ve sanatkârlar odasına ticaret ve sanayi odasına veya ticaret ve sanayi odalarının ayrı kurulduğu yerlerde ticaret odasına kayıtlı olunması,
 2. Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olunması
 3. Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin bu alandaki faaliyetlerini yürütmek için görevlendirdikleri ve yetkilendirdikleri temsile yetkili kişilerinin şubelerde ise şube müdürünün;
  1. On sekiz yaşını doldurmuş olması
  2. En az lise mezunu olması (13 Ağustos 2018 tarihinden önce kurulmuş firmalar için bu şart aranmayacak)
  3. İflas etmemiş veya iflas etmiş olsa bile itibarını yeniden kazanmış olması
  4. Konkordato ilan etmemiş olması
  5. Kasten işlenen bir suçtan dolayı affa uğramış olsalar dahi devletin güvenliğine anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine milli savunmaya ve devlet sırlarına karşı suçlar ile casusluk zimmet irtikâp rüşvet hırsızlık dolandırıcılık sahtecilik güveni kötüye kullanma hileli iflas ihaleye fesat karıştırma edimin ifasına fesat karıştırma suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama terörizmin finansmanı kaçakçılık vergi kaçakçılığı veya haksız mal edinme suçlarından hüküm giymemiş ya da ticaret ve sanat icrasından hükmen yasaklanmamış olması
 1. Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin şubelerde ise şube müdürünün Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerekmektedir.

İŞLETEMELERDE ARANAN FİZİKİ ŞARTLAR

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti faaliyeti gösteren firmaların yetki belgesi alabilmeleri için şu şartları yerine getirmeleri gerekiyor.

 1. İşletmenin imar mevzuatı çerçevesinde belirlenen ticaret alanlarında çevreye ve trafiğe yük getirmeyen yerlerde ve içinde ikamet amaçlı kullanılan bağımsız bölüm bulunmayan yapılarda açılması
 2. Açık ve kapalı alan toplamının en az dört taşıtın kapladığı alan büyüklüğünde olması; bir taşıtın kapladığı alan büyüklüğü olarak otomobil için en az yirmi beş metre kare motosiklet için en az beş metre kare ve diğer taşıtlar için en az elli metre karenin esas alınması
 3. Teşhir alanının net yüksekliğinin en az üç metre olması.
 4. LPG’li CNG’li veya LNG’li ikinci el motorlu kara taşıtlarının teşhirine yönelik açık alana sahip olması.                                                                                                      
 5. Taşıtların giriş ve çıkış yapmalarına uygun olarak düzenlenmiş giriş ve çıkış kapılarının bulunması çıkış kapısının tehlikeli durumlarda kolay tahliyeye imkân verecek nitelikte olması.

SINAV BAŞVURUSU İÇİN GEREKEN EVRAKLAR

 1. Başvuru Formu
 2. Nüfus cüzdanı fotokopisi
 3. İki adet vesikalık fotoğraf
 4. Ödeme dekontu (Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı (Seviye 4) için 550TL; Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu (Seviye 5) için 600TL 

Ödemeler TOBB MEYBEM A.Ş’nin İşbankası Akay Şubesi - IBAN: TR57 0006 4000 0014 2011 1580 36 nolu hesabına yatırılacak olup; ödeme sırasında ad-soyad/ TC kimlik numarası/sınava girilen ulusal yeterlilik bilgisi/ilçe bilgilerinin yazılması önem arz etmektedir.

Sınavdan başarılı olan adaylar “MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi” alabilmeleri için Mesleki Yeterlilik Kurumu’na belge masraf karşılığı olarak 150 TL belge ücreti ödemeleri gerekmektedir.

BEŞ SINAVDA TOPLAM 181 KİŞİ BELGE ALDI

Bu kapsamda Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin iştiraki olan Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Hizmetleri Anonim Şirketi (MEYBEM A.Ş.) işbirliğiyle düzenlenen Motorlu Kara Taşıtı Alım Satım Mesleki Yeterlilik Sınavlarında başarılı olan toplam 181 kişi belge almaya hak kazandı.

Motorlu Kara Taşıtı Alım Satım Mesleki Yeterlilik Sınav başvuruları 8 Ekim 2019 Salı günü mesai bitimine  Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nda kabul edilecek.

EK1: Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Danışmanı Seviye 4- Elektronik Başvuru Formu 

EK2: Motorlu Kara Taşıtları Alım Satım Sorumlusu Seviye 5-Elektronik Başvuru Formu

Ayrıntılı bilgi için:

Özge Ertürk Hakanoğlu                                                                              

Tel: 0 252 6141115/118                                                                                    

E-mail: ozge.erturk@fto.org.tr

 

 
 
Web Tasarım Birdenbire Tüm hakları Fethiye Ticaret ve Sanayi  Odası'na aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz. ©2007