GÖCEK BÖLGESEL TOPLANTISI YOĞUN KATILIMLA YAPILDI
Telefon : 0252 614 11 15
Faks : 0252 614 57 91
E-Posta :
Öneri Şikayet Kutusu
Üye Anket Formu
Fethiye

“Tüccar; milletin emeği ve üretimi kıymetlendirmek için; eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır.

M.K.Atatürk”

 
Babadağ Teleferik Projesi İhale Dosyalarını İndirmek İçin Tıklayınız
 
BİZE DANIŞIN
fto İş Sağlığı ve Güvenliği
soru sorun>>
fto GEKA, Hibe Ve Teşvikler
soru sorun>>
fto Ticaret Sicil İşlemleri
soru sorun>>
fto Sektörel Sorunlar
soru sorun>>
fto Dış Ticaret
soru sorun>>
 
E-Posta Duyuru
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili duyurulardan haberdar olabilmek için E-Posta duyuru listemize katılın.
 
Etkinlik Takvimi
   
Sanal Fuar
 
Sanal Fuara Katılın & Gezin
 
 
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Projeleri
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Hizmetleri
 
 
Web Sayfamızı Beğeniyor Musunuz?
 
 
GÖCEK BÖLGESEL TOPLANTISI YOĞUN KATILIMLA YAPILDI
719 Kişi tarafından okundu 13/11/2019
 
 
 Açıklama

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (FTSO) Göcek bölgesel toplantısı 13 Kasım Çarşamba günü yoğun katılımla gerçekleştirildi. Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner’in de katıldığı toplantıda Göcek’in sorunları çözüm önerileriyle birlikte ele alındı.

FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Başkan Yardımcısı Kemal Hıra, Yönetim Kurulu Sayman Üyesi İbrahim Erdem, Yönetim Kurulu üyeleri Ramazan Dim, Fatih Tufan, Şevket Süreyya Gürol, Halil İbrahim Öztürk, Emre Başaran ile Meclis üyesi Efrayim Akçabel’in ev sahipliği yaptığı toplantıya, Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner, Fethiye Belediyesi Meclis Üyesi Fatih Ugan, Göcek Karakol Komutanı Ömer Arslan, Göcek Sahil Güvenlik Komutanı Osman Ayvaz, Göcek Liman Başkan Vekili Faik Şahin, Göcek Muhtarı Fahri Ugan ile sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve Göcek’te faaliyet gösteren FTSO üyeleri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, “2019 turizm sezonunu kapandığı, 2020 turizm sezonun hazırlıklarının başladığı günlere denk gelen bu bölgesel toplantımızda, faaliyetlerimiz hakkında bilgi vermenin yanı sıra sizlerin de görüş ve önerilerinizi almayı istiyoruz. Turizm sektörümüzün önemli merkezlerinden biri olan Göcek’teki üyelerimizin görüş ve önerileri, önümüzdeki dönemde faaliyetlerimizi belirlemede bize ışık tutacak.” diyerek sözü Kaymakam Muzaffer Şahiner’e verdi.

Göcek’te olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Kaymakam Muzaffer Şahiner, “Bölgeye gelen misafirlerimizin en iyi şekilde ağırlanması ve turizm faaliyetlerinin aksamadan yürütülmesi için Fethiye Kaymakamlığı, Belediye ve sivil toplum kuruluşlarıyla elbirliği, gönül birliği içinde çalışıyoruz” dedi. Konuşmasında Thomas Cook firmasının iflasını hatırlatan Şahiner, turizm sezonu sonundaki bu durumun turizm sektörünü olumsuz etkilediğine dikkat çekti.

Dalaman ve Göcek’te toplam 500 hektar orman alanının yanmasına neden olan yangın felaketine de konuşmasında değinen Şahiner, şöyle devam etti:

“Hepimizin içi yandı. Yanan alanlarda bir metrekare alan bile zayi olmadan ağaçlandırma yapılıyor. Bu kapsamda 11 Kasım’da Türkiye genelindeki fidan dikimi etkinliği kapsamında Fethiye genelinde 10 bin 300, bunun 5 bin civarı Göcek’te yanan orman alanlarında olmak üzere ağaçlandırma yapıldı. Fethiye’nin yüzde 72’si orman alanı. Bu alanların korunması noktasında hepimize görev düşüyor. Sizlerin de ormanlarımızın korunmasında yardım ve desteğinizi bekliyoruz.”

Çıralı FTSO faaliyetleri hakkında bilgi verdi

Kaymakam Fethiye Kaymakamı Muzaffer Şahiner’e FTSO Göcek bölgesel toplantısına katılımından dolayı teşekkür eden Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, toplantıda yaptığı konuşmada Odanın faaliyetleri hakkında bilgi verdi.

2019 yılı turizm sezonun sonunda bölgenin en eski tur şirketi olan ve bölgeye en çok turist getiren İngiliz Tur Operatörü Thomas Cook’un iflası nedeniyle sezonun, işletmelerin aleyhine kapandığını kaydeden Osman Çıralı, “Thomas Cook iflası sonrası zarara uğrayan işletmelere vergi, SGK vb. ödemelerden mahsup çalışmalarının hızlandırılarak bir an önce hayata geçirilmesini talep ettik. Konuyla ilgili gelişmeleri yakından takip ediyoruz.” dedi.

Konaklama Vergisi’nde turizm sektörü korunmalı

Konuşmasında Meclis gündemindeki Konaklama Vergisi düzenlemesine de dikkat çeken Çıralı, şunları söyledi:

“Meclis Genel Kurulu gündemindeki tasarı aynen kabul edilir ve yasalaşırsa; “Otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart hotel, misafirhane ve kamping gibi konaklama tesisleri ile dağ ve yayla evi gibi kırsal turizm tesislerinde verilen geceleme hizmeti” konaklama vergisine tabi olacak. Getirilen yeni düzenlemeyle, konaklama hizmeti verilen yerlerde gecelik kişi başı 6TL ila 18 TL konaklama vergisi alınacak ve bu vergi, vergi daireleri tarafından tahsil edilerek genel bütçe gelirine eklenecek. Konaklama sektörü bir nevi gelir idaresinin tahsildarı gibi çalışacak.  Erken rezervasyonla 2020 yılı için kontratlarını yapan konaklama işletmeleri, operatörler ve seyahat acentalarının bu vergiyi misafirlerine yüklemesi mümkün değil. Dolayısıyla bu işletmeler bu vergiyi kendi gelirlerinden karşılamak zorunda kalacaklar ve yeni bir maliyet kalemi daha olacak. Konaklama hizmetine vergi getiren yeni düzenleme hakkındaki endişemizi geçtiğimiz günlerde Bodrum’da gerçekleştirilen Muğla Odaları ve Borsası Müşterek Toplantısı’nda milletvekillerimize de ilettik. Ve değişiklik yasalaşmadan turizm sektörünü koruyacak bir tedbir alınmasını istedik.” 

Babadağ’da geçen yılın rekoru 10 ayda kırıldı

Türkiye'nin ve dünyanın en gözde yamaç paraşütü merkezlerinden biri olan Babadağ'a ilginin her geçen gün daha da arttığını kaydeden Çıralı şöyle devam etti:

“Babadağ’dan yamaç paraşütü ile uçuşta geçen yılın rekoru bu yıl 10 ayda kırıldı. Babadağ Hava Oyunları ve Rekreasyon Merkezi'nin pistlerinden tandem (ikili) ve single (tekli) olmak üzere bu yılın ilk 10 ayında 162 bin 818 uçuş gerçekleştirildi. 2018 yılında uçuş sayısı 162 bin 776 idi. 2019 yılı sonu için hedefimiz 200 bin uçuş. Kış ayları olmasına rağmen havaların da güzel olması nedeniyle uçuşlar devam ediyor. Yılsonuna kadar hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum. Özellikle yaz ayları dışında kış aylarında Türkiye’yi tercih eden başta Çin olmak üzere Uzak Doğu ülkelerinden gelen misafirlerimiz bölgemizde turizmin 12 aya yayılmasında önemli rol oynuyor.

Babadağ’dan uçuş sayısı artarken Ölüdeniz Belcekız Plajı’nın işletme sorunu da büyüyor. Konuyla ilgili tüm uyarılarımıza ve taleplerimize rağmen Belcekız Plajı’nın, bölgemizde 12 ay turizme katkı sağlayan yamaç paraşütü sporunun önemli bir iniş noktası olduğu gerçeği göz ardı ediliyor. Belcekız Plajı’nın, sporcuların iniş alanı olduğu gerçeği önemsenmeksizin işletilmesi yamaç paraşütü alanında dünyaca üne sahip Babadağ’da uçuş güvenliğini ciddi derecede sekteye uğratıyor ve bölgemizin imajını da zedeliyor.

Bu nedenle her platformda Belcekız Plajı’nın yamaç paraşütü iniş pistlerini de içinde muhafaza etmesi temel gerekçesi ile kalkış alanlarını işleten, hiçbir ticari kaygısı olmayan, kar amacı gütmeyen, bölgeyi bilen, bölgeye direkt etki edebilecek ve önceliğini bölgenin turizm gelirlerini arttırmaya, çevreyi korumaya ve güzelleştirmeye adamış Odamıza verilmesi talebimizi yineliyoruz”

Sorular tek tek yanıt buldu

İnteraktif olarak yapılan toplantıda üyelerden gelen sorun ve öneriler Kaymakam Muzaffer Şahiner, Fethiye Belediyesi Meclis Üyesi Fatih Ugan ve Osman Çıralı tarafından tek tek yanıtlandı.

Toplantının soru cevap bölümünde Göcekli işletmeciler, işletmesi MUÇEV’de olan Eski Göcek Belediye Marinası’nda yaşanan sorunları, konuyla ilgili MUÇEV’de sorumlu bulamadıklarını belirterek, söz konusu marinanın MUÇEV’den alınarak yerele  verilmesi konusunda destek istediler. Öte yandan katılımcılar Göcek-Dereboğazı Mevkiinde sıklıkla ve ölümle sonuçlanan kazalar meydana geldiğini yineleyerek, anılan mevkiinin trafik açısından yeniden gözden geçirilerek düzenlenmesini, gerekirse ışıklandırılmasını talep ettiler. Bunların yanı sıra emlak sektöründe “emlakçı” sıfatı ve belgeleri olmadan emlak satışı yapanlar yüzünden yaşanan haksız kazanç ve rekabet konusu, Göcek imar planı,  İstanbul’a sağlık turizmi için gelen yabancıların, tur rotasına Göcek’în dahil edilmesi, et ve et ürünleri satışı yapan yeme-içme yerlerinin denetlenmesi, imar affı nedeni ile artan kötü yapılaşma sorunu ve kaçak yapının engellenmesi ve caydırıcı hale getirilmesi, gürültü kirliliği sorunu, kültür merkezinin restorasyonu, küçük sanayi sitesi, Göcek’te kış turizminin arttırılması için yelken yarışları düzenlenmesi, deniz kirliliği sorunu, Göcek’te günden güne artan trafik problemi,  yaz dönemi gibi kış aylarında da sahil bandına araç girişinin engellenmesi sorunları gündeme getirildi.

Kaymakam Şahiner, Göcek Mahalle planlaması ve mimari bütünlüğü, Göcek’in temizlik ve bakım hizmetleri, küçük sanayi sitesi, kültür merkezinin restorasyonu gibi konularda katılımcılara bilgi aktardı ve kapısının 7 gün, 24 saat herkese açık olduğunu vurguladı.

FTSO Başkanı Osman Çıralı da “Marina başta olmak üzere Göcek ile ilgili sorunları bir dosya haline getirip bize iletirseniz önümüzdeki günlerde Çevre Şehircilik Bakanlığı’na görüşmeye gideceğiz. Hazırlayacağımız dosyanın içine bu konuları da koyalım. Siz de yardımcı olun. Resimleri çekelim sorunları çözüm önerileriyle birlikte Bakanlığa gittiğimizde iletelim.” şeklinde konuştu.

Toplantıda ayrıca Göcek’te turizmin 12 yayılması için yapılabilecekler konusunda gerekli çalışmaların yapılması konusunda görüş birliğine varıldı.

 
 
Web Tasarım Birdenbire Tüm hakları Fethiye Ticaret ve Sanayi  Odası'na aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz. ©2007