FTSO, COVID-19 SÜRECİNDE DE ÜYELERİNİN YANINDA
Telefon : 0252 614 11 15
Faks : 0252 614 57 91
E-Posta :
Öneri Şikayet Kutusu
Üye Anket Formu
Fethiye

“Tüccar; milletin emeği ve üretimi kıymetlendirmek için; eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır.

M.K.Atatürk”

 
Babadağ Teleferik Projesi İhale Dosyalarını İndirmek İçin Tıklayınız
 
BİZE DANIŞIN
fto İş Sağlığı ve Güvenliği
soru sorun>>
fto GEKA, Hibe Ve Teşvikler
soru sorun>>
fto Ticaret Sicil İşlemleri
soru sorun>>
fto Sektörel Sorunlar
soru sorun>>
fto Dış Ticaret
soru sorun>>
 
E-Posta Duyuru
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili duyurulardan haberdar olabilmek için E-Posta duyuru listemize katılın.
 
Etkinlik Takvimi
   
Sanal Fuar
 
Sanal Fuara Katılın & Gezin
 
 
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Projeleri
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Hizmetleri
 
 
Web Sayfamızı Beğeniyor Musunuz?
 
 
FTSO, COVID-19 SÜRECİNDE DE ÜYELERİNİN YANINDA
710 Kişi tarafından okundu 30/03/2020
 
 
 Açıklama

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO), tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de etkili olan Covid-19 salgını ile ilgili alınan tedbirlerin Oda üyeleri başta olmak üzere bölge ekonomisine olan etkilerini en az seviyede hissedilmesi için çalışıyor.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Covid-19 salgını nedeniyle tüm dünya ile birlikte Türk halkının da zor günler yaşadığına dikkat çekerek salgın dolayısıyla alınan tedbirlerin iş dünyasını olumsuz etkilediğini kaydetti. Bu süreçte bölge ekonomisinin adeta durma noktasına geldiğini belirten Çıralı, FTSO olarak üyeler adına gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi. Covid-19 salgını dolayısıyla bölge ekonomisinde ortaya çıkan sorunları tespit ederek TOBB’a ilettiklerini ifade eden Osman Çıralı şöyle devam etti:
“Bu süreçte ilk günden itibaren üyelerimizle bağlantıya geçerek sektörlerimizde yaşanan sorunları ve çözüm beklentilerini alıyor, üst kuruluşumuz Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne iletiyoruz. TOBB Başkanımız M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ilgili bakanlıklar ve kurumlar nezdinde sürekli olarak takip ettiği talepler her geçen gün sonuçlanmaktadır.

İlgili Bakanlıklarımıza, kurum ve kuruluşlarımıza, Odamız Meclis üyelerine, Yönetim Kurulu üyelerine, çalışanlarımıza ve TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na, TOBB yönetimi ve çalışanlarına teşekkür ederiz.

Covid-19 salgının yayılmasının önüne geçilmesi amacıyla alınan tedbirlerin ekonomiye etkilerinin sınırlandırılması için üyelerimizden gelen taleplerle ilgili gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Alınan tüm bu tedbirleri an ve an takip ediyor, web sitemiz, sosyal medya hesaplarımız ve SMS ile sizlere bilgi aktarıyoruz.

Üyelerimizden gelen ve TOBB aracılığıyla ilgili Bakanlıklar ve Kurumlara iletilmesini sağladığımız talepler doğrultusunda ekonomiye ilişkin çeşitli önlemleri içeren ekonomik istikrar kalkanı destek programı açıklandı. Öte yandan üyelerimizin kısa çalışma ödeneğinden daha kolay bir şekilde yararlanabilmelerinin önünü açtık. Üyelerimizden Odamıza gelen talepler doğrultusunda sanayi kapasite raporlarının geçerlilik süresinin uzatılması kararını uygulamaya geçirdik. Buna göre, geçerlilik süresi Mart ve Nisan aylarında sona erecek olan sanayi kapasite raporlarının geçerlilik süreleri, 1 Mayıs 2020 tarihine kadar uzatıldı.

İş’e Devam Kredi Desteği

Oda ve borsalarımızın kurucu ortağı olduğu Kredi Garanti Fonu(KGF) kefaleti ile KOBİ’lerimiz başta olmak üzere, üyelerimizin finansman ihtiyaçları için ‘İşe Devam Kredi Desteğini’ de hayata geçilmesini sağladık. Böylece üyelerimiz 6 ay ana para ve faiz geri ödemesiz, %7,5 faizli, 36 aylık kredi imkanından yararlanabilecekler.

Çek Ödeme Destek Kredisi

Yine Odamızın da yoğun girişim ve talepleri sonucunda; üyelerimizin çeklerini ödeyebilmeleri için, tüm sektörlerde Kredi Garanti Fonu destekli 3 ay anapara ve faiz ödemesiz “Çek Ödeme Destek Kredisi” 30 Mart 2020’de uygulamaya alınacak.
Ekonomik İstikrar Kalkanı Kredi Desteği

Kamu bankaları tarafından açıklanan “İşe Devam Kredi Desteği” yanında özel bankaların da katılabileceği %9,5 faizli, 3 ay ödemesiz 12 ay vadeli “Ekonomik İstikrar Kalkanı Kredi Desteği” paketi Türkiye Bankalar Birliği tarafından açıklandı. Bu kredi paketine başvurular 30 Mart 2020 tarihinden itibaren kabul edilmeye başlanacaktır.

FTSO’dan Üyelerine Kredi

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemide hepimize sorumluluk düştüğünü ifade eden Osman Çıralı, FTSO üyeleri için nefes kredisi çalışmalarının devam ettiğini ifade etti ve “Üyelerimizin bu zor dönemde yanlarında olabilmek için biz de var gücümüzle çalışıyoruz. Şu an görüşmeleri devam eden kredi çalışması için TOBB nezdinde girişimde bulunduk ve FTSO olarak 1 milyon 500 bin liralık nefes kredisi için taahhütte bulunduk. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin de koyması beklenen ek miktar ile sağlanacak düşük faizli kredi hacmini, anlaşmalı bankalar yoluyla üyelerimize katkı sunmaya hazırlanıyoruz. Bankalar ile kredi görüşmeleri, faiz oranı ve vade süresi anlamında devam ediyor. Ayrıntılar belirlenince en yakın zamanda ayrıntılı açıklamayı yapacağız.

Oda Aidatları Ekim Ayına Ertelendi

Üyelerimizin yaşamakta olduğu veya yaşayacağı ekonomik sıkıntılardan dolayı haziran ayında ödenmesi gereken yıllık ve munzam aidatlarının birinci taksiti gecikme zammı alınmaksızın Ekim ayına ertelendi.

Mücbir Sebep

Yaşadığımız bu olağanüstü sürecin tüm ekonomiyi, işleri, sorumlulukları aksatacağından hareketle bu yaşanan gelişmelerin “mücbir sebep” hali olarak kabul edilmesi için Odamızca girişimde bulunuldu. Bu kapsamda Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren mükelleflerin mücbir sebep halinde olduğu kabul edilmiş ve bu mükellefler için vergi beyannamelerinin sürelerinin uzatılması ve ödemelerin ertelenmesi gibi destekler düzenlendi.

 

Rezervasyon İptal Kredisi

Odamızca yapılan başvurularda bölgemizde turizm sezonunun yaklaşması nedeni ile turizmin bu krizden çok büyük oranda etkileneceği hususu ifade edilerek, özellikle turizme yönelik tedbirler alınması istenmiştir. Özellikle yurtdışı pazarlara yönelik faaliyet gösteren üyelerimizin genel seyahat acenteleri ile sezonluk kontenjan sözleşmesi yaparak tur operatörlerinden ön ödeme aldıkları ve bu uygulamanın iç pazara yönelik yapılan erken rezervasyon kampanyalarında uygulandığı bilinmektedir. Fakat yaşanan pandemi kapsamında alınan ve mücbir sebep kapsamına giren tedbirler doğrultusunda konaklama taleplerinin çok azalmış olması nedeni ile tesislerin finansman sorunu yaşadığı ve seyahat acenteleri/tur operatörlerinin iptaller doğrultusunda talep edecekleri ön ödemelerin iadesinde de zorluklar yaşanacağının öngörüldüğü aktarılmış, Bakanlık tarafından 2020 yaz sezonu rezervasyonlarına ilişkin tur operatörleri / seyahat acentelerine ön ödeme iadesi taleplerini karşılayabilmeleri amacıyla finansman desteği sağlanmasını hedefleyen bir kredi paketi üzerinde kamu bankaları ile mutabakata varıldı.

Fethiye Vefa Destek Grubu görevde

Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında çıkarılan tüm genelgelerin uygulanması noktasında ve 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığı olanlara sokağa çıkma yasağı getiren genelge gereğince vatandaşlarımızın sağlıkları için gece gündüz demeden çalışan başta Fethiye Kaymakamımız Sayın Muzaffer Şahiner’e ve Kaymakamımız başkanlığında kurulan Fethiye’de Vefa Destek Grubu’na, Fethiye Belediye Başkanımıza, Fethiye İlçe Sağlık Müdürümüze, Fethiye ilçe Emniyet Müdürümüze, Fethiye İlçe Jandarma Komutanımıza, Fethiye Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanımıza ve anılan kurum ve kuruluşlarda çalışan tüm yönetici ve çalışanlara, bu süreçte gösterdikleri özverili çalışmalardan ötürü teşekkürlerimizi sunarız.

Yaşanan salgın ve alınan tedbirler nedeniyle durma noktasına gelen ticari hayat sürecinde üyelerimizin en az düzeyde etkilenmesi için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Toplumu derinden sarsan, insan hayatını tehdit eden bu salgını birlik beraberlik içinde evde kalarak saygı ve sorumlulukla atlatacağımıza ve sağlıklı günlere kavuşacağımıza inanıyorum. Değerli Fethiyeliler, alınan tüm önlemler sizin sağlığınız için unutmayalım ve zorunlu olmadıkça lütfen evimizden çıkmayalım."

 
 
Web Tasarım Birdenbire Tüm hakları Fethiye Ticaret ve Sanayi  Odası'na aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz. ©2007