FTSO ÜYELERİ İÇİN TÜM KAYNAKLARINI SEFERBER ETTİ
Telefon : 0252 614 11 15
Faks : 0252 614 57 91
E-Posta :
Öneri Şikayet Kutusu
Üye Anket Formu
Fethiye

“Tüccar; milletin emeği ve üretimi kıymetlendirmek için; eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır.

M.K.Atatürk”

 
Babadağ Teleferik Projesi İhale Dosyalarını İndirmek İçin Tıklayınız
 
BİZE DANIŞIN
fto İş Sağlığı ve Güvenliği
soru sorun>>
fto GEKA, Hibe Ve Teşvikler
soru sorun>>
fto Ticaret Sicil İşlemleri
soru sorun>>
fto Sektörel Sorunlar
soru sorun>>
fto Dış Ticaret
soru sorun>>
 
E-Posta Duyuru
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili duyurulardan haberdar olabilmek için E-Posta duyuru listemize katılın.
 
Etkinlik Takvimi
   
Sanal Fuar
 
Sanal Fuara Katılın & Gezin
 
 
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Projeleri
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Hizmetleri
 
 
Web Sayfamızı Beğeniyor Musunuz?
 
 
FTSO ÜYELERİ İÇİN TÜM KAYNAKLARINI SEFERBER ETTİ
1783 Kişi tarafından okundu 27/04/2020
 
 
 Açıklama

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, Covid-19 salgınından olumsuz etkilenen üyelerine destek olmak ve ticaretin devamını sağlamak üzere bütün kaynaklarını seferber etti. TOBB önderliğinde başlatılan "Nefes Kredisi" kapsamında FTSO üyeleri, yıllık % 7,5 faizle, 50 bin lira ile 100 bin lira arasında kredi kullanabilecekler. FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, bu zor süreçte üyelere nefes olduklarını belirterek, Üyelerimize destek olmak amacıyla tüm kaynaklarımızı seferber ettik. ‘Nefes Kredisi’nde üyelerimize kredi olarak kullandırılmak üzere 1.500.000 TL’lik kaynak aktardık. TOBB kaynağından ilave edilecek miktarla birlikte toplam 15.000.000 TL kaynağı üyelerimizin kullanımına açtık. Denizbank'a yapılacak olan Nefes Kredisi başvuruları için üyelerimizin Odamızdan almanız gereken Faaliyet Belgesi Odamız tarafından Denizbank'a gönderilecek olup; ilgili belge için Odamıza gelmenize gerek kalmamıştır. Üyelerimize nefes olacak krediye destek veren başta TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere, Denizbank ile katkı veren herkese teşekkür ederiz. Her zaman olduğu gibi bu zor günlerde de üyelerimizin yanındayız." dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) geçtiğimiz yıllarda 6 defa gerçekleştirdiği KOBİ finansman projesi “TOBB Nefes Kredisi” Covid-19 sürecinde yeniden başladı. TOBB’un öncülüğünde, Oda ve Borsaların katkılarıyla gerçekleştirilecek yeni Nefes Kredisi için imzalar TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Denizbank Genel Müdürü Hakan Ateş tarafından 27 Nisan Pazartesi günü atıldı. TOBB Nefes Kredisi, TOBB ve 365 Oda ve Borsanın tüm kaynaklarının bir araya getirilmesiyle oluşturuldu.  Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası da üyelerine destek olmak amacıyla 1.500.000 TL tutarında kaynağı ‘Nefes Kredisi’nde kullandırılmak üzere aktardı. Söz konusu mevduatın 10 katı kredi limiti, TOBB kaynağından tahsis edilen limitine ilave edilecek ve toplam 15.000.000 TL tutarındaki kaynak FTSO üyelerinin kullanımına açılacak. İlk etapta Denizbank ile başlayan projeye, kamu bankalarının da dahil olması gündemde. TOBB Nefes Kredisi 2020 projesinin 6,25 milyar TL’lik bir kredi hacmine ulaşması bekleniyor. TOBB Nefes Kredisine Denizbank aracılık edecek, Kredi Garanti Fonu (KGF) Hazine desteğiyle kredilere kefil olacak.

FTSO tarafından başlatılan Nefes Kredisi’nin şartları şöyle:

  • 2020 yılı sonuna kadar anapara ve faiz ödemesiz
  • 2021 yılı 12 ay eşit taksitli geri ödemeli, toplam en fazla 20 ay vadeli
  • Brüt faiz oranı yıllık %7,5.
  • Kredi kullandırımında maddi teminat istenmeyecek. Ancak, şahıs işletmelerinde üçüncü şahıs kefil bulunamaması durumunda, müşterinin talebi doğrultusunda maddi teminat istenebilecek.

Çıralı: “Üyelerimiz için tüm kaynaklarımızı seferber ettik”

FTSO Başkanı Osman Çıralı, tüm dünyayı etkileyen Covid-19 salgınının bölgemiz ticari hayatına etkilerini asgariye indirmek için çalıştıklarını vurgulayarak, "Bu süreçte üyelerimizin tüm taleplerinin takipçisi olduk. Bunları ilgili makamlara iletilmesine aracılık ettik. Üyelerimizin en önemli talebi olan finansman ihtiyacına cevap verebilmek, üyelerimize destek olmak amacıyla tüm kaynaklarımızı seferber ettik. ‘Nefes Kredisi’nde üyelerimize kredi olarak kullandırılmak üzere 1.500.000 TL’lik kaynak aktardık. TOBB kaynağından ilave edilecek miktarla birlikte toplam 15.000.000 TL kaynak üyelerimizin kullanımına açılacaktır. Nefes Kredisi başvuruları için üyelerimizin Odamızdan almanız gereken Faaliyet Belgesi Odamız tarafından Denizbank'a gönderilecek olup; ilgili belge için Odamıza gelmenize gerek kalmamıştır. Her zaman olduğu gibi bu zor günlerde de üyelerimizin yanındayız. Üyelerimize küresel salgın sürecinde nefes olacak krediye öncülük eden TOBB Başkanımız Sayın M. Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere, destek veren Denizbank ile katkı sunan herkese teşekkür ederiz. Her zaman olduğu gibi bu zor günlerde de üyelerimizin yanındayız" diye konuştu.

Ne kadar kredi kullanılabilecek?

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile KGF arasında imzalanan protokol çerçevesinde 3 milyon TL ve altında cirosu olan işletmeler azami 50.000 TL, 3 milyon TL ile 25 milyon TL (dâhil) arasında cirosu olan işletmeler azami 100.000 TL kullanabilecek.

Protokol imzalanan bankalar KGF’ye ödenecek % 0,03 kefalet başvuru bedeli ve komisyonu dışında üyelerimizden herhangi bir masraf ve komisyon talep edemeyecek.

 
 
Web Tasarım Birdenbire Tüm hakları Fethiye Ticaret ve Sanayi  Odası'na aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz. ©2007