BAŞKAN ÇIRALI, TOBB EGE BÖLGE TOPLANTISINA KATILDI
Telefon : 0252 614 11 15
Faks : 0252 614 57 91
E-Posta :
Öneri Şikayet Kutusu
Üye Anket Formu
Fethiye

“Tüccar; milletin emeği ve üretimi kıymetlendirmek için; eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır.

M.K.Atatürk”

 
Babadağ Teleferik Projesi İhale Dosyalarını İndirmek İçin Tıklayınız
 
BİZE DANIŞIN
fto İş Sağlığı ve Güvenliği
soru sorun>>
fto GEKA, Hibe Ve Teşvikler
soru sorun>>
fto Ticaret Sicil İşlemleri
soru sorun>>
fto Sektörel Sorunlar
soru sorun>>
fto Dış Ticaret
soru sorun>>
 
E-Posta Duyuru
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili duyurulardan haberdar olabilmek için E-Posta duyuru listemize katılın.
 
Etkinlik Takvimi
   
Sanal Fuar
 
Sanal Fuara Katılın & Gezin
 
 
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Projeleri
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Hizmetleri
 
 
Web Sayfamızı Beğeniyor Musunuz?
 
 
BAŞKAN ÇIRALI, TOBB EGE BÖLGE TOPLANTISINA KATILDI
540 Kişi tarafından okundu 15/05/2020
 
 
 Açıklama

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında gerçekleştirilen Ege Bölge Toplantısına katıldı. Osman Çıralı, toplantıda Covid-19 salgınının önlenmesi amacıyla alınan tedbirlerin Fethiye ve Seydikemer ekonomisine yansımalarını, FTSO üyelerinin bu süreçte yaşadıkları sorunlarla, talep ve önerilerini TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'na aktardı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başkanlığında 14 Mayıs Perşembe günü video konferans yöntemiyle Ege Bölgesi oda ve borsa başkanlarının katılımıyla Ege Bölge Toplantısı gerçekleştirildi. Covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirlerde normalleşme sürecinin başladığını hatırlatan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak, iş hayatındaki sorunların aşılması için ekonomi için hazırlanan destek paketlerine katkı sağladıkları gibi şimdi de normalleşme sürecinin planlanmasına katkı sağladıklarını belirtti. Hisarcıklıoğlu, özellikle bu dönemde oda ve borsalara, büyük sorumluluk düştüğünü vurgulayarak, “Sizlerin sayesinde tüm sektörlerdeki ve bölgelerdeki gelişmelerden haberdar oluyoruz. Sizler sayesinde yaşanan sorunlardan haberdar olup ilgili iş dünyası ile hükümet arasında köprü görevi üstlenerek, sahadaki sıkıntıları, en hızlı şekilde iletiyoruz. Mart ayından bu yana sizlerden aldığımız bilgilerle hükümete 70 maddelik bir öneri seti sunduk. Bunların büyük bir kısmı hayata geçti, geçmeye de devam ediyor. Sonrasında da sizlerle istişare içinde, sorunları ve önerilerimizi iletmeye devam ettik. Bu dinamik süreçte her gün yeni bir konu, yeni bir sıkıntı ortaya çıkıyor. Bu nedenle sürekli olarak üyelerimizle temasta olalım ve Anadolu’dan sesleri Ankara’ya ulaştırın. Tüm başkanlarımdan Allah razı olsun, canla başla gayret gösteriyorsunuz, üyelerimizin nabzını tutuyor, onlara tercüman oluyorsunuz. Öneriler hazırlayıp, bize aktarıyorsunuz. Bugün de sizlerin ileteceği konuları, bu akşam ilgili bakanlara ileteceğiz. Böylece üyelerimizin, camiamızın dertlerini bir nebze olsun çözmüş ve onları rahatlatmış olacağız” diye konuştu.

Sağlık ile geçim arasındaki dengeyi ayarlamak gerektiğine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu,“Normalleşme sürecini de iyi planlanmış bir şekilde yürüttüğümüz takdirde, bu süreci en az hasarla atlatacağımıza inanıyorum. İnşallah bu zor günleri de hep birlikte geride bırakacağız.” dedi.

Çıralı: “Yarası en geç sarılacak sektörümüz turizm sektörü”

Video konferansla yapılan ve 4 saat süren toplantıda söz alan Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, Covid-19 sürecinde başta turizm sektörü olmak üzere FTSO üyelerinin yaşadıkları ve çözüm bekleyen sorunları Birlik Başkanı Hisarcıklıoğlu’na iletti.

Normalleşme süreciyle birlikte bölge ekonomisinin yavaş yavaş toparlanacağını belirten Osman Çıralı, “Toparlanma başladı, ancak yarası en geç sarılacak sektörümüz turizm sektörü. Turizm sektöründeki üyelerimiz maalesef 2020 sezonundan ümidini kesmiş durumda. Mesafe kuralı ve işletmelerin kapasitelerinin düşürülmesinden dolayı birçok üyemiz otelini açmak istemiyor. Bir başka önemli konu da turizm sektöründe çalışan personel. Sezonluk çalışan personelin işsiz kalmaması için üyelerimiz zararına da olsa personelini çalıştırmak istiyor ancak en azından 2020 sezonunda istihdam üzerindeki vergi ve prim yükünün kaldırılmasını, bunların devlet tarafından karşılanmasını talep ediyoruz. Ayrıca yurtdışı uçuşların bir an önce açılması sektörün en önemli beklentilerinden.” dedi.

Ayrıca turizm sektörünün tedarikçilerinde yaşanan fahiş fiyat artışı ile kredi almak isteyen Oda üyelerinin karşılaştıkları sorunlara da dikkat çeken Çıralı, 7244 sayılı Kanun ile özel sektöre getirilen üç ay süreyle işten çıkarma yasağı konusunda inşaat sektöründe ciddi sorunlar yaşandığını ifade ederek, katı atık ücretlerinin 2020 yılında hiç alınmaması konusunda talepleri de Hisarçıklıoğlu’na iletti. Çıralı, üyelerin sorunlarının çözümü için gece gündüz demeden çalışan, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’na teşekkürlerini sundu.

 
 
Web Tasarım Birdenbire Tüm hakları Fethiye Ticaret ve Sanayi  Odası'na aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz. ©2007