MOTORLU KARA TAŞITI KİRALAMA İŞLETMELERİ TARAFINDAN YAPILAN SATIŞLAR HAKKINDA DUYURU
Telefon : 0252 614 11 15
Faks : 0252 614 57 91
E-Posta :
Öneri Şikayet Kutusu
Üye Anket Formu
Fethiye

“Tüccar; milletin emeği ve üretimi kıymetlendirmek için; eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır.

M.K.Atatürk”

 
Babadağ Teleferik Projesi İhale Dosyalarını İndirmek İçin Tıklayınız
 
BİZE DANIŞIN
fto İş Sağlığı ve Güvenliği
soru sorun>>
fto GEKA, Hibe Ve Teşvikler
soru sorun>>
fto Ticaret Sicil İşlemleri
soru sorun>>
fto Sektörel Sorunlar
soru sorun>>
fto Dış Ticaret
soru sorun>>
 
E-Posta Duyuru
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili duyurulardan haberdar olabilmek için E-Posta duyuru listemize katılın.
 
Etkinlik Takvimi
   
Sanal Fuar
 
Sanal Fuara Katılın & Gezin
 
 
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Projeleri
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Hizmetleri
 
 
Web Sayfamızı Beğeniyor Musunuz?
 
 
MOTORLU KARA TAŞITI KİRALAMA İŞLETMELERİ TARAFINDAN YAPILAN SATIŞLAR HAKKINDA DUYURU
163 Kişi tarafından okundu 15/10/2020
 
 Ek Dosyalar
GENELGE (2020/2)
 
 Açıklama

İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik 15.08.2020 tarihli ve 31214 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmış olup bu Yönetmelik ile İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmeliğin muhtelif maddelerinde değişiklik yapılmıştır.

Yönetmeliğin "Kapsam" başlıklı 2 nci maddesinin birinci fıkrasınm (b) bendinde, ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmelerin kendi aralarındaki satışların, (d) bendinde ise motorlu kara taşıtı kiralama faaliyetinde bulunan işletmeler tarafından en az bir yıl süreyle kiralanan taşıtların bu işletmelerce satışının Yönetmelik kapsamı dışında olduğu belirtilmiştir.

Bununla birlikte, Yönetmeliğin 5 inci maddesinin birinci fıkrasında; ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretinin, yetki belgesine sahip işletmeler tarafından yapılacağı, bir takvim yılı içinde doğrudan veya aracılık yapılmak suretiyle gerçekleştirilen üç adetten fazla ikinci el motorlu kara taşıtı satışının, aksi Bakanlıkça tespit edilmedikçe ikinci el motorlu kara taşıtı ticareti olarak kabul edileceği hüküm altına alınmıştır.

Yönetmelikte yapılan değişiklikler sonrasında;

1- Motorlu kara taşıtı kiralama faaliyetinde bulunan işletmeler tarafından, kiralanmak üzere satın alınan veya fınansal kiralama yoluyla edinilen taşıtların ikinci el motorlu kara taşıtı ticaretiyle iştigal eden işletmelere satışı Yönetmelik kapsamında bulunmadığından, motorlu kara taşıtı kiralama faaliyetinde bulunan işletmelerin bu satışlar nedeniyle yetki belgesi almaları gerekmemektedir.

2- Motorlu kara taşıtı kiralama faaliyetinde bulunan işletmeler tarafından, kiralanmak üzere satın alınan veya fınansal kiralama yoluyla edinilen taşıtların, satın alım ya da edinim tarihinden itibaren en az bir yıl süreyle işletmede kalmasının ardından herhangi bir gerçek veya tüzel kişiye satışı Yönetmelik kapsamında bulunmadığından, motorlu kara taşıtı kiralama faaliyetinde bulunan işletmelerin bu satışlar nedeniyle yetki belgesi almaları gerekmemektedir. 

3- Motorlu kara taşıtı kiralama faaliyetinde bulunan işletmeler tarafından bir yıldan kısa süreli kiralanan taşıtların gerçek veya tüzel kişilere satışının yetki belgesi ile gerçekleştirilmesinde herhangi bir kısıtlama veya süre şartı bulunmamaktadır. 

Üyelerimize duyurulur.

 
 
Web Tasarım Birdenbire Tüm hakları Fethiye Ticaret ve Sanayi  Odası'na aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz. ©2007