COVID-19 KRİZİNİN TURİZME ETKİLERİ VE FIRSATLAR ELE ALINDI
Telefon : 0252 614 11 15
Faks : 0252 614 57 91
E-Posta :
Öneri Şikayet Kutusu
Üye Anket Formu
Fethiye

“Tüccar; milletin emeği ve üretimi kıymetlendirmek için; eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır.

M.K.Atatürk”

 
Babadağ Teleferik Projesi İhale Dosyalarını İndirmek İçin Tıklayınız
 
BİZE DANIŞIN
fto İş Sağlığı ve Güvenliği
soru sorun>>
fto GEKA, Hibe Ve Teşvikler
soru sorun>>
fto Ticaret Sicil İşlemleri
soru sorun>>
fto Sektörel Sorunlar
soru sorun>>
fto Dış Ticaret
soru sorun>>
 
E-Posta Duyuru
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili duyurulardan haberdar olabilmek için E-Posta duyuru listemize katılın.
 
Etkinlik Takvimi
   
Sanal Fuar
 
Sanal Fuara Katılın & Gezin
 
 
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Projeleri
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Hizmetleri
 
 
Web Sayfamızı Beğeniyor Musunuz?
 
 
COVID-19 KRİZİNİN TURİZME ETKİLERİ VE FIRSATLAR ELE ALINDI
249 Kişi tarafından okundu 16/12/2020
 
 
 Açıklama

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Temsilciliği ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı iş birliğinde yürütülen “COVID-19 Krizine Yanıt ve Dayanıklılık” Projesi kapsamında düzenlenen Odak toplantısında pandemiden en çok etkilenen turizm sektörü ele alındı. Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) moderatörlüğünde online ortamda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) Genel Sekreteri Ezgi Kullukçu, turizm sektörünün sorunlarını ve beklentilerini dile getirdi. Turizm sektöründe dijitalleşmeyi artıracak destek programları olmasının önemini vurgulayan Ezgi Kullukçu, COVID-19 aşısı ile ilgili turizm sektörü ve çalışanlarına öncelik verilmesi gerektiğini söyledi.

 

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Türkiye Temsilciliği ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı iş birliğinde ve Japon Hükümeti mali desteğiyle uygulamaya başlanan “COVID-19 Krizine Yanıt ve Dayanıklılık” Projesi ile bölgeler için kırılgan sektörlerin analizi ve toparlanma önerileri geliştirilmesi öngörülüyor. Proje kapsamında GEKA moderatörlüğünde, Güney Ege Bölgesinin kırılgan sektörü olan ve COVID-19 virüsü pandemisinden en çok etkilenen turizm sektörüne yönelik durum tespiti,  sektörün öngörülerinin alınması ve farklı kesimlerden beklentilerin alınması amacıyla sektör temsilcilerinin katılımıyla odak toplantısı düzenlendi.

Denizli, Muğla ve Aydın illeri yerel yönetimlerinin temsilcileri, turizmde söz sahibi kamu kurumu kuruluşları yöneticileri, bölgedeki ticaret ve sanayi odaları başkan ve temsilcileri ile ilgili sivil toplum kuruluşları ve derneklerin temsilcilerinin katıldığı toplantıya FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, FTSO Genel Sekreteri Ezgi Kullukçu, Fethiye Oteller Birliği Başkanı Bülent Uysal katıldı.

 

Aşıda turizm sektörüne öncelik tanınsın

Toplantıda konuşan FTSO Genel Sekreteri Ezgi Kullukçu, özellikle COVID-19 virüsü salgını döneminde sayısı artan, ancak işletmeler için haksız rekabet ortamı yaratan villa turizmine yönelik vergilendirme gibi sistemi kayıt altına alacak politikaların geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) etkin tanıtım yapması gerektiğini belirten Ezgi Kullukçu, pandemi döneminde önem kazanan iç pazar turizmine yoğunlaşılması taleplerini dile getirdi. Turizmde tüm dünyada dijital tanıtımın hız kazandığını hatırlatan Kullukçu, işletmelerde dijitalleşmeyi artıracak destek programları olmasının önemini vurguladı. Kullukçu, ayrıca COVID-19 aşısı ile ilgili turizm sektörü ve çalışanlarına öncelik verilmesinin gerektiğini kaydetti.

Güvenli turizm bölgesi olarak markalaşılmalı

Turizm sektörünün her yönüyle ele alındığı online toplantının ilk oturumunda, covıd-19 virüsü salgınının bölge turizm sektörüne ve alt sektörlere etkilerinin tespiti, ikinci oturumunda turizm sektöründe genel ve bölgesel öngörüler, üçüncü oturumunda ise sektörün beklentileri, salgın kaynaklı olumsuzlukların giderilmesine yönelik sektördeki beklentiler, toparlanmanın sağlanması, yeni fırsatlardan yararlanılması ile sektörel beklentiler konuşuldu.

Toplantıda söz alanlar turizmin daha çok desteklenmesi, sektöre yönelik kredi ve hibe desteklerinin olması, güvenli turizm sertifikasının alınması konusunda KOBİ’lere hibe desteği verilmesi konularında görüş bildirdi. Toplantı da ayrıca bölgenin güvenli turizm bölgesi olarak marka olabilmesi için yapılacak çalışmalarına yanı sıra TGA ile daha sıkı ilişkiler içinde bölgenin tanıtımının etkin ve etkili biçimde yapılması konularında fikir birliğine varıldı.

 
 
Web Tasarım Birdenbire Tüm hakları Fethiye Ticaret ve Sanayi  Odası'na aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz. ©2007