FTSO, EMLAK, EĞİTİM, SAĞLIK VE SPORTİF FAALİYETLER GRUBU ONLİNE TOPLANDI
Telefon : 0252 614 11 15
Faks : 0252 614 57 91
E-Posta :
Öneri Şikayet Kutusu
Üye Anket Formu
Fethiye

“Tüccar; milletin emeği ve üretimi kıymetlendirmek için; eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır.

M.K.Atatürk”

 
Babadağ Teleferik Projesi İhale Dosyalarını İndirmek İçin Tıklayınız
 
BİZE DANIŞIN
fto İş Sağlığı ve Güvenliği
soru sorun>>
fto GEKA, Hibe Ve Teşvikler
soru sorun>>
fto Ticaret Sicil İşlemleri
soru sorun>>
fto Sektörel Sorunlar
soru sorun>>
fto Dış Ticaret
soru sorun>>
 
E-Posta Duyuru
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili duyurulardan haberdar olabilmek için E-Posta duyuru listemize katılın.
 
Etkinlik Takvimi
   
Sanal Fuar
 
Sanal Fuara Katılın & Gezin
 
 
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Projeleri
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Hizmetleri
 
 
Web Sayfamızı Beğeniyor Musunuz?
 
 
FTSO, EMLAK, EĞİTİM, SAĞLIK VE SPORTİF FAALİYETLER GRUBU ONLİNE TOPLANDI
139 Kişi tarafından okundu 10/02/2021
 
 
 Açıklama

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO) 13 Nolu Emlak, Eğitim, Sağlık ve Sportif Faaliyetler Grubu, online video konferans yöntemiyle toplanarak sektör sorunlarını konuştu. Toplantıda sosyal medya platformları üzerinden yapılan yetki belgesiz emlakçılık faaliyetlerine son verilmesi gerektiğine dikkat çeken üyeler, yeni düzenleme ile Şubat ayından itibaren sosyal medya platformlarında yetkisiz emlak paylaşımı yapanlara, para cezası uygulanacağını hatırlattı. FTSO üyeleri, vatandaşları da bu konuda dikkatli olmaya çağırdı.

FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya 35 meslek grubu üyesi katıldı. Üyelerin tek tek söz aldığı toplantıda, ilk olarak emlak sektöründe yaşanan sorunlar gündeme geldi. Fethiye’de sayıları hızla artan kaçak yapıların ilçenin marka değerine büyük darbe vurduğunu belirten sektör temsilcileri, devlet kurumlarının denetimlerini arttırması gerektiğini söyledi. Dünyanın en önemli turizm merkezleri arasında yer alan Fethiye’nin çarpık yapılaşmaya teslim edilmemesi gerektiğini aktaran FTSO üyeleri, bu konuda yetkili kurumlara baskı yapılması gerektiğini dile getirdi. Emlak sektöründe, kayıt dışı faaliyet gösteren çok sayıda yerli ve yabancı uyruklu çalışan olduğunu sözlerine ekleyen üyeler, birlikte hareket ederek yetkisiz ve kayıt dışı çalışan kişilerin tespiti hususunda tüm girişimlere katılabileceklerini kaydetti. Yeni düzenlemeyle Şubat ayından itibaren sosyal medya platformlarından yetki belgesiz emlak paylaşımı yapanlara, para cezası uygulanacağını hatırlatan üyeler, vatandaşları da bu konuda dikkatli olmaya çağırdı.

Emlak sektörü temsilcilerinin ardından toplantı, özel okul ve eğitim kurumu sektöründen temsilcilerin konuşmalarıyla devam etti. Pandemi nedeniyle öğrenci sayılarının büyük oranda azaldığını anlatan sektör temsilcileri, kreşler başta olmak üzere özel eğitim kurularının güçlükle ayakta durmaya çalıştığını aktardı. Gelirlerin azalmasına karşın kira ve çalışan giderlerinin arttığına dikkati çeken üyeler, pandemi sürecinin atlatılamaması durumunda birçok özel okul ve eğitim kurumunun kapanmak zorunda kalacağını söyledi. Okul ve eğitim kurumları üzerindeki gider yükünün azaltılması gerektiğini belirten üyeler, eğitimde normale dönüşün sektörleri açısından hayati olduğunu ancak pandeminin yayılım hızının yavaşlaması için sabretmek zorunda olduklarını kaydetti.

Başkan Çıralı, “Talepleri rapor halinde kurumlara ileteceğiz.’

Talep, öneri ve şikâyetlerin tek tek not alındığını belirten FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, pandemi nedeniyle zor günler geçiren üyelerin yanında olmak, sorunlarına çözüm bulmak için ilgili bakanlıklar, TOBB ve yereldeki kurumlar özelinde sürekli yeni girişimler yaptıklarını söyledi. Tüm talep, şikayet ve önerilerin raporlar halinde ilgili kurumlara iletileceğini anlatan Başkan Çıralı, emlak sektörünün kaçak yapılaşma konusundaki talepleriyle ilgili uzun süredir çalışmalar yürüttüklerini kaydetti. Pandemi sürecinde FTSO üyelerinden aidat almamak için de girişimlerde bulunduklarını, ancak kanun değişikliğine ihtiyaç duyulduğu için bu isteklerini gerçekleştiremediklerini anlatan Başkan Çıralı, “Toplantımızda dile getirilen sorunların büyük bölümü ile ilgili daha önceden girişimlerimiz oldu. Yenilerini yapmaya da hazırız. Üyelerimizden gelen tüm talepleri not alıp, raporlar haline getiriyoruz. Sözlü olarak dile getirmenin yanında, yazılı olarak da kurumlarımıza sunacağız. Üyelerimizin sorunlarını çözmek için çabalarken Fethiye ve Seydikemer’in gelişimine katkı sunacak projelerde de etkin rol oynuyoruz. Babadağ Teleferik Projesi bitti. Seydikemer Tarıma Dayalı İhtisas Süt Organize Sanayi Bölgesi (TDİOSB) projemiz ise Tarım ve Orman Bakanlığı’nda komisyon onayından geçti. Teleferikle Babadağ’a her yıl 1 milyon kişinin çıkmasını, yamaç paraşütü uçuş sayısının ise 200 bini geçmesini bekliyoruz. Seydikemer TDİOSB projemizin 25 bin büyükbaş hayvana ev sahipliği yaparak 2 bin 500 kişiye istihdam sağlayacağını ön görüyoruz. Bunlarla da yetinmiyoruz. Ayrıca dalış turizmimizin gelişimi için Fethiye Su Altı Tarih Parkı projemizin başvurusunu, Güney Ege Kalkınma Ajansı’na (GEKA) sunduk. Bu projemizin de onaylanmasını bekliyor, Fethiye ve Seydikemer’in hak ettiği dev yatırımlara kavuşması için çabalıyoruz.” dedi.

 

 
 
Web Tasarım Birdenbire Tüm hakları Fethiye Ticaret ve Sanayi  Odası'na aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz. ©2007