BÖLGEMİZDE FETHİYE KAYA İNCİRİ ÜRETİMİ ARTTIRILIYOR
Telefon : 0252 614 11 15
Faks : 0252 614 57 91
E-Posta :
Öneri Şikayet Kutusu
Üye Anket Formu
Fethiye

“Tüccar; milletin emeği ve üretimi kıymetlendirmek için; eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır.

M.K.Atatürk”

 
Babadağ Teleferik Projesi İhale Dosyalarını İndirmek İçin Tıklayınız
 
BİZE DANIŞIN
fto İş Sağlığı ve Güvenliği
soru sorun>>
fto GEKA, Hibe Ve Teşvikler
soru sorun>>
fto Ticaret Sicil İşlemleri
soru sorun>>
fto Sektörel Sorunlar
soru sorun>>
fto Dış Ticaret
soru sorun>>
 
E-Posta Duyuru
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili duyurulardan haberdar olabilmek için E-Posta duyuru listemize katılın.
 
Etkinlik Takvimi
   
Sanal Fuar
 
Sanal Fuara Katılın & Gezin
 
 
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Projeleri
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Hizmetleri
 
 
Web Sayfamızı Beğeniyor Musunuz?
 
 
BÖLGEMİZDE FETHİYE KAYA İNCİRİ ÜRETİMİ ARTTIRILIYOR
153 Kişi tarafından okundu 12/02/2021
 
 
 Açıklama

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası (FTSO), Fethiye ve Seydikemer Ziraat Odası işbirliğinde, Fethiye Kaya İnciri’nin çoğaltılarak, üretiminin arttırılması için çelik alımı yaptı. Alınan çelikler tüplere dikilerek, 1500 yeni Fethiye Kaya İnciri fidanı yetiştirilecek ve üreticilere dağıtılacak.

FTSO tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu’na coğrafi işaret tescil başvurusu yapılan Fethiye Kaya İnciri ile ilgili bilimsel araştırma süreci devam ederken fidan üretim çalışmalarına başlandı. Aydın İncir Araştırma Enstitüsü’nün incir ağaçlarından aldığı örnekler kapsamında, analiz değerlerine göre yüksek puan alan ağaçlardan 3-4 Şubat tarihlerinde çelik alımı yapıldı. Çalışmalara FTSO, Seydikemer ve Fethiye Ziraat Odası görevlileri ile Sınırlı Sorumlu Fethiye Ata Tarımsal Kalkınma Kooperatifi ortakları katıldı. Ağaçlardan alınan çelikler, Aydın İncir Araştırma Enstitüsü’nde tüplü fidan haline getirilecek. Topraksız tarım yöntemi ile kontrollü olarak yetiştirilen 1500 Fethiye Kaya İnciri fidanı, üreticilere teslim edilerek, çoğaltılması ve üretiminin arttırılması sağlanacak.

'Hedefimiz yeni bir marka yaratmak' 

Bölgeye özgü bir değeri parlatarak, yeni bir üretim ve pazarlama ürünü ortaya çıkarmak amacıyla, Fethiye Kaya İnciri hakkında bilimsel araştırma süreci başlattıklarını belirten FTSO Yönetim Kurulu Başkanı Osman Çıralı, coğrafi işaret tescil çalışmalarının da devam ettiğini söyledi. Analiz değerleri yüksek ağaçların raporlarla belirlendiğini anlatan Başkan Çıralı, “Bu raporlar doğrultusunda belirlenen ağaçlardan çelik alımları yaptık. Yetişecek fidanlarımızı üreticilerimize vererek dağınık halde bulunan Fethiye Kaya İnciri ağaçlarından üretim sahaları oluşturmak istiyoruz. Bu çalışmalara bölgemize özgü yeni bir marka yaratma süreci olarak bakıyoruz. Fethiye ve Seydikemer’in ekonomisine katkı sağlayacak bu tip çalışmalarımız tüm hızıyla devam edecek.” dedi.

 

 
 
Web Tasarım Birdenbire Tüm hakları Fethiye Ticaret ve Sanayi  Odası'na aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz. ©2007