Telefon : 0252 614 11 15
Faks : 0252 614 57 91
E-Posta :
Öneri Şikayet Kutusu
Üye Anket Formu
Fethiye

“Tüccar; milletin emeği ve üretimi kıymetlendirmek için; eline ve zekasına emniyet edilen ve bu emniyete liyakat göstermesi gereken adamdır.

M.K.Atatürk”

 
Babadağ Teleferik Projesi İhale Dosyalarını İndirmek İçin Tıklayınız
 
BİZE DANIŞIN
fto İş Sağlığı ve Güvenliği
soru sorun>>
fto GEKA, Hibe Ve Teşvikler
soru sorun>>
fto Ticaret Sicil İşlemleri
soru sorun>>
fto Sektörel Sorunlar
soru sorun>>
fto Dış Ticaret
soru sorun>>
 
E-Posta Duyuru
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası ile ilgili duyurulardan haberdar olabilmek için E-Posta duyuru listemize katılın.
 
Etkinlik Takvimi
   
Sanal Fuar
 
Sanal Fuara Katılın & Gezin
 
 
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Projeleri
Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası Hizmetleri
 
 
Web Sayfamızı Beğeniyor Musunuz?
 
 

FTSO’nun Kalite’de Mükemmellik Yolculuğu

EFQM (Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı), 1988 yılında 14 üye ile kurulmuştur. Amacı;“Avrupa’daki kuruluşların sürdürülebilir mükemmelliğini sağlayabilmek için itici güç olmak”tır. Vizyonu ise; “Avrupa’daki kuruluşların mükemmel olduğu bir dünya” dır.

EFQM, 1992 yılında “İş Mükemmelliği Modeli”ni geliştirdi. Bu model; müşteri tatmini, çalışanların tatmini ve toplum üzerindeki etki konularındaki başarının, politika ve stratejilerin, çalışanların, kaynakların ve süreçlerin uygun bir liderlik anlayışıyla yönlendirilmesi ile sağlanabileceğini ve böylece iş sonuçlarında mükemmelliğe ulaşılabileceğini vurgulamaktadır.

Model’deki dokuz ana kriter; kuruluşun mükemmelliğe erişme yolunda gösterdiği çabalara ilişkin değerlendirmeleri içermektedir.

Mükemmellik modelinin her bir kriteri mükemmellik yolculuğunda organizasyonun uygulaması gereken özdeğerlendirme ve sürekli gelişme faaliyetlerinin yer aldığı alt kriterlerden oluşmaktadır.

EFQM Mükemmellik Modeli, geniş bir coğrafyada kuruluşların tercih ettikleri ve yaklaşık 40,000 kuruluş tarafından bu amaçla kullanılan pratik bir araçtır. Sürdürülebilir kurumsal başarıyı elde etmek isteyen kuruluşlar için bir çerçeve niteliğinde hazırlanan Mükemmellik Modeli birçok yönetim aracı ile birlikte kullanılabilmektedir.

Bu noktadan hareketle, kalite yolculuğuna 2008 yılında ilk olarak ISO 9001-2008 Kalite Yönetim Sistemi Standardı uygulamaları ile başlayan Odamız, "kalite" nin kuruluş içinde tasarlanmasına ve değerlendirilmesine ilişkin bir sistem sunan EFQM Modelini, uygulanmaya karar vermiştir. Bu kapsamda Türkiye Kalite Derneği ile 28 Mart 2013 tarihinde “İyi Niyet Bildirgesi” protokolü imzalanmış ve UKH-Ulusal Kalite Hareketi çalışmalarına başlanmıştır.

Fethiye Ticaret ve Sanayi Odası, EFQM Modelinin temel kavramlarını hayata geçirmek üzere yapılan faaliyetler sonucu başarılı olarak 13 Kasım 2013 tarihinde Avrupa Kalite Vakfı tarafından verilen  “Mükemmellikte Kararlılık” belgesini almaya hak kazanmıştır.

EFQM Mükemmellik aşamalarının ilk seviyesi olan “Mükemmellikte Kararlılık” seviyesinde olan Odamız, mükemmellik yolculuğunun henüz başındadır. İyileştirme ve yenileşim faaliyetlerini sürdürmekte, Ulusal Kalite Ödülü ve/veya Avrupa Kalite Ödülü süreçlerinde yer almayı hedeflemektedir. 

 


EFQM Ödül Töreni 2013


Web Tasarım Birdenbire Tüm hakları Fethiye Ticaret ve Sanayi  Odası'na aittir. İzinsiz alıntı yapılamaz. ©2007